Прочитај ми чланак

НАПЕТО У БОСНИ и ХЕРЦЕГОВИНИ: Срби прегласани, Српска не признаје резултате пописа

0

Влада Српске је јуче, 20. маја, затражила поништавање одлуке о начину обраде резултата регистрације становништва. Додик позвао на јединство српских партија "на спречавању скандала".

Milorad_Dodik_mod
Влада Српске је затражила од Aгенције за статистику БиХ да одмах стави ван снаге одлуку о обради резултата пописа становништва из 2013. године, која је донета без сагласности Завода за статистику РС.

Високи представник

Високи представник Валентин Инцко поздравио је одлуку Aгенције за статистику БиХ:
„Изгледа да је дошло до неког консензуса. Нису сви баш срећни, али треба испоштовати термин и да кренемо даље, да сваких неколико седмица решимо једно питање“.

Влада РС је закључила да је ова одлука у супротности са Законом о попису становништва у БиХ.

– То је неприхватљиво за РС – закључак је Владе РС.

Влада је обавезала Завод за статистику РС да, у циљу спречавања неправилности и манипулација у вези са пописом, учествује у обради и објави резултата у складу са законом.

Наиме, Aгенција за статистику БиХ донела је одлуку да до 1. јула објави резултате пописа у БиХ по којој ће 196.000 људи, углавном Бошњака, који живе и раде у иностранству, добити статус сталног становика, што је неприхватљиво за Српску.

Председник РС Милорад Додик поручио је  да је потребно јединство власти у РС и српски представник Сарајеву о овом питању:

„Позивам их да седнемо и да се договоримо о начинима на које ћемо реаговати. Ово није питање ни Милорада Додика, ни Младена Босића, ни Младена Иванића, ни Жељке Цвијановић, већ наше будућности, базичних података везаних за РС!“

Фиктивни резултати

Утврђеним програмом обраде података прекршена је одредба Закона о попису која дефинише ко улази у сталне становнике БиХ и његовом применом фиктивно ће бити повећан број становника и у стално становништво уврштено 10 одсто људи који уопште не живе у БиХ, рекао је заменик директора Aгенције за статистику БиХ Миљан Попић.

Он је истакао да је потпуно погрешно било какво сукобљавање српских партија о том питању.

– Сигурно је да тај попис нећемо признати – рекао је Додик.

Званичници РС тврде да Бошњаци не желе релевантне податке о броју становника у БиХ, већ лажирају резултате како би се показали као „апсолутни господари у БиХ“. Уверавају да Бошњаци желе да покажу да чине чак 54 одсто становништва.

Према подацима пописа из 1991, у БиХ је тада живело 4,3 милиона људи. Пре рата Бошњаци су чинили 43 одсто становништва, Срби 31, а Хрвати 17 одсто.

– Тачни подаци ће показати да 150.000 Срба више нема у Сарајеву – сматра Додик.

Он је истакао да ће се и прича о масовним страдањима Бошњака у протеклом рату и више од 300.000 погинулих показати неистинитом, јер је према званичним подацима у БиХ погинуло укупно 96.000 људи, од чега трећина Срба. Прелиминарни резултати пописа показују да у БиХ живи 3.791.622 становника, од чега у ФБиХ 2.371.603, у РС 1.326.991 и у Брчко дистрикту 93.028 особа.

565464_mladen-ivanic-foto-reuters-1413155258-580626_iff
ИВAНИЋ: ПРЕГЛAСAВAЊЕ СРБA

Члан Председништва БиХ из РС Младен Иванић сматра да је катастрофална, пре свега с политичког аспекта, одлука директора Aгенције за статистику БиХ Велимира Јукића о програму обраде података пописа становништва у БиХ, која је донесена без сагласности ентитетских завода, и истиче да се овим у БиХ поново покушава увести прегласавање.

– Поново прегласавање, које се уводи у БиХ уместо консензуса, и поново нека врста коалиције бошњачких и хрватских политичких представника, уз благу подршку међународних институција – навео је Иванић.

– Јасно је да унутар БиХ неће имати легитимитет овакав попис.

bih srpska popis0x0Српска не признаје резултате пописа!

Одлука Aгенције за статистику БиХ – да до 1. јула објави резултате пописа становништа у БиХ, по којој ће 196.000 људи, углавном Бошњака који живе и раде у иностранству, добити статус сталног становника, неприхватљива је за Српску, јер ће омогућити бошњачку манипулацију овим резултатима.

То је јасан одговор највиших званичника из Српске након што је директор Aгенције за статистику БиХ Велимир Јукић потврдио да ће резултати бити објављени по методологији и програму обраде на које сагласност није дао Завод за статистику РС.

Поменуте особе су само привремено и само током пописа становништва боравиле у БиХ, а сада ће имати статус сталних становника.

Резултати

Према прелиминарним резултатима пописа из 2013, БиХ има 3.791.622 становника, од чега у ФБиХ живи 2.371.603 људи, у Српској 1.326.991 и у Брчко дистрикту 93.028 особа, подаци су Aгенције за статистику БиХ. У Српској, најмногољуднији град је Бањалука, са укупно 199.191 грађанином. У Кантону Сарајево живе 438.443 особе. Процењује се да Бошњака данас у БиХ има 48,4 одсто (1,8 милиона), Срба 32,7 одсто (1,2 милиона), Хрвата 14,6 (550.000) и 4,3 одсто осталих народа (160.000).

Народна скупштина Српске очекује од српских представника у институцијама БиХ да искористе сва расположива правна и политичка средства како не би дошло до објављивања нетачних података о попису становништва у БиХ. Председник НС РС Недељко Чубриловић сматра да су неопходни сагласности ентитетских статистичких завода и консензус унутар Централног пописног бироа.

Званичници РС уверавају да Бошњаци желе да по сваку цену, па чак и фалсификовањем резултата пописа, покажу да чине чак 54 одсто становништва у БиХ, што је нетачно.

Према подацима пописа из 1991, у БиХ је тада живело 4,3 милиона људи. Пре рата Бошњаци су чинили 43 одсто становништва, Срби 31, а Хрвати 17 одсто.

Директор Завода за статистику РС Радмила Чичковић изјавила је да одлука Aгенције није у складу са Законом о попису становништва и да не може бити прихватљив за Српску.

– Преко медија сам сазнала да је Јукић донео одлуку о програму обраде података пописа становништва у БиХ, што је недопустиво – додала је Чичковићева.

Међутим, председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић рекао је јуче да је одлука о објављивању резултата пописа становништва у БиХ у складу са законом и препорукама Међународног мониторинг тима.

– То је позитивна вест која показује кредибилитет и спремност БиХ да правовремено одговори на своје обавезе и грађанима и пријатељима у ЕУ пошаље поруку да смо спремни да активно радимо на задацима који стоје пред нама – рекао је Звиздић.

Попис становништва у БиХ спроведен је 2013. године и коштао је око 50 милиона марака.