Прочитај ми чланак

На Јарињу радови при крају, успоставља се ипак граница

0

Јариње: На прелазу раде пуном паром

Након повлачења Срба са Јариња, радници уз присуство полиције наставили да граде инфраструктуру.

Еулекс довезао четири контејнера, а из Србије стижу за наш МУП

Срби са севера Космета који су протестовали у међузони између Јариња и Руднице склонили су шаторе и угасили логорске ватре око пет поподне у петак, а сат времена касније на исту локацију стигле су прве грађевинске машине.

У суботу рано ујутро уз јако присуство полиције почела је изградња инфраструктуре за интегрисани административни прелаз.

Око 10 сати из јужног дела Митровице севером Космета прошао је конвој камиона Еулекса натоварених стамбеним контејнерима под пратњом џипова који нису дозвољавали возилима да их обилазе.

Шлепери су довезли четири контејнера до улаза на градилиште интегрисаног прелаза, а у њима ће, како сазнају „Новости“, бити смештени службеници Еулекс полиције и Косовске полицијске службе. Још четири контејнера, до путара стићи ће из Србије за припаднике нашег МУП.

– Радимо од ујутро у седам све док се на смркне, а ако нам се нареди и после тога – рекао нам је Благоје из новопазарског предузећа „Путеви“, које изводи радове у међузони.

– Можда бисмо радили и ноћу, али је изузетно хладно. Приоритет је прављење подзида на насутој стрмини изнад реке, јер су ови из Еулекса већ дотерали контејнере.

Некадашњи уски простор под високом сивом стеном, који мештани зову Кремењак, сада је значајно проширен насипањем туцаника, који ваљци равнају правећи плато дуг педесетак и широк око 20 метара.

– Прелаз мора да проради до понедељка – рекао нам је један од руководилаца радова. – Контејнери ће бити постављени, а уређивање саобраћајнице ће се наставити.

Путари сређују ивичњаке и руше стене да би уз постојеће две изградили још две коловозне траке. Срећом саобраћај је редак па се не стварају колоне због радова на путу. Са обе стране градилишта постројено је полицијско обезбеђење.

Јаке патроле Кфора са оклопним борбеним возилима које су дежурале крај постојећег пункта на Јарињу током српског протеста јуче су уклоњене.

– Административни прелаз Јариње, на северу Косова, почеће да функционише сутра по интегрисаном систему управљања, мада радови на њему до тада неће бити у потпуности завршени – рекао је шеф преговарачког тима Београда у техничком дијалогу с Приштином Дејан Павићевић.

Он је, после обиласка радова на том административном прелазу, истакао да ће прва возила и особе сутра у 8 сати почети да прелазе преко Јариња по новом систему управљања.

Он је казао да мисли да ће бити први који ће да пређе административну линију по новом режиму.

РАДОВИ НА МЕРДАРУ ПРИ КРАЈУ
Нa прелазу Мердаре радови се приводе крају и очекује се да овај пункт већ сутра постане функционалан. Иначе, примена Споразума о интегрисаним прелазима забрињава и српски живаљ у централном Космету.

– Због претходнох договора у оквиру дијалога Београда и Приштине, Срби у овом делу покрајине били су приморани да користе шиптарске личне карте, возачке дозволе али иокупаторске таблице – подсећа Горан Арсић, начелник Косовског округа.

 – Међутим, већина Срба задржала је таблице које издаје МУП Србије које су користили приликом уласка у централну Србију. Како би избегли плаћање осигурања таблице су мењали у такозваној међузони. Сада је питање да ли ће то и даље моћи да се ради, јер ће пунктови окупаторске-шиптарске и српске полиције бити један до другог, а познато је да окупаторски полицајци одузимају таблице градова са Космета које издаје МУП Србије.

Зоран Ракић, председник српске општине Вучитрн наглашава да ће Србима јужно од Ибра бити додатно ограничена слобода кретања уколико на прелазима не буду могли да обаве замену „КС“ за српске таблице, већ буду принуђени да плаћају осигурање, које на месечном нивоу износи више од стотину евра.

Међутим, наглашава он, у најтежој ситуацији биће српске здравствене установе са Космета чија возила често транспортују пацијенте у централну Србију, тако да ће оне бити изложене додатним трошковима.

Са истим недоумицама сучени су и житељи Косовског Поморавља, који се ослањају на прелаз Кончуљ, који би, као и прелаз Брњак, требало да по поменутом споразуму постане функционалан 31. децембра.

 

(Новости)