Прочитај ми чланак

МУП Србије се огласио након информације о групним самоубиствима

0

Министарство унутрашњих послова Републике Србије добило је допис од Интерпола који упозорава на кружење информације о позиву на групно самоубиство младих.

Тим поводом, МУП апелује на родитеље да прате активности своје деце на друштвеним мрежама.

Foto: mup.gov.rs

„МУП је обавештен од стране Интерпола из Јерусалима дописом који је упућен Летонији, а осталим земљама на упознавање, о информацијама које круже на једној друштвеној мрежи, а тичу се позива на групно самоубиство младих особа, саопштено је из Министарства унутрашњих послова Републике Србије.

Како се наводи, на територији Србије се врше провере наведене информације, иако је наведено обавештење упућено Републици Србији искључиво ради информисања.

„Припадници Министарства унутрашњих послова са максималном опрезношћу приступају провери наведених или сличних садржаја на друштвеним мрежама. Апелујемо и на родитеље да обрате пажњу на понашање своје деце и садржаје које прате на друштвеним мрежама“, истакли су из Министарства унутрашњих послова.

Раније данас, МУП Републке Српске издао је упозорење због информација које су стигле од Интерпола.

Упућен је апел родитељима, посебно онима који знају да су њихова деца активна на друштвеним мрежама и да имају профил на Тиктоку, да провере акривности своје деце на друштвеним мрежама.

„Такође, апелујемо и на то да им ових дана посвете посебну пажњу, у смислу сталног надзора. Иако се према до сада прикупљеним информацијама овај позив односи на локалну Тик-Ток групу у Русији, припадници министарства, у циљу превенције било какве негативне последице, приступају с максималном опрезношћу“, навели су из МУП-а РС.

Подсетимо, крајем јануара Италију је потресла смрт десетогодишње девојчице која је умрла због изазова на ТикТоку.

Изазов је, како се наводи, подразумевао да се што дуже остане без ваздуха, што је по девојчицу имало фаталан искох.

Након овог случаја, и у Србији се појавила вест о самоубиству дечака, који наводно, такође има везе са овим изазовом на друштвеној мрежи.

„Мислим да су ти изазови нешто најгоре што постоји. Ем што ускраћују креативност, а мислим и да није толико ТикТок крив, јер све и да не постоји да друштвена мрежа, ја сам исто тако неке глупости радио кад сам био мали“, рекао је за Тв Прва тиктокер Бранко Јовановић, након случаја у Италији.

Стручњак за дигитални маркетинг, Ивана Ћирковић, тада је нагласила да родитељи морају бити упућени у то шта њихова деца раде.