Прочитај ми чланак

МЛАДИ ПАРОВИ ЖИВЕ КОД РОДИТЕЉА, неки немају ни за храну

0

Сваког двадесетог младог родитеља и даље издржавају њихови родитељи, док личне приходе има тек сваки други новопечени родитељ.

mladi-parovi

Седам одсто младих родитеља нема довољно новца ни за храну, за њих 40 одсто кућни буџет није довољан за куповину одеће, а половина се свакодневно или веома често ослања на финансијску помоћ родитеља.

То су неки од резултата студије Института за социолошка истраживања из Београда „Постајање родитељем у Србији“. Студија је урађена на узорку од 1.627 особа узраста од 19 до 35 година, међу којима је и 435 родитеља.

Подаци из студије показују и да највећу помоћ и подршку младим родитељима у Србији пружају њихови очеви и мајке, као и да више од половине младих очева и мајки живи под истим кровом са својим родитељима или у у стану који су наследили. Сваком десетом младом брачном пару стан су купили родитељи, а само десетак одсто њих то је успело да уради сопственим снагама.

Када је реч о запослености, истраживачи су уочили велике родне разлике. Тако, док тројица од четворице младих очева раде, мање од половине мајки има посао. Испоставља се да родитељство за жене неретко подразумева привремено или трајно повлачење с тржишта рада, јер свака девета млада жена престаје да ради када постане мајка.

Мушкарци су изложени јаком социјалном притиску да се запосле када ступе у брак и постану родитељи, јер постоји уверење да мушкарац треба да буде хранилац породице. На то указују подаци да су младићи и девојке у истом проценту незапослени пре него што постану родитељи: стопа незапослености за младиће износи 31,5 одсто, а за девојке 31,2 одсто.

ПАЖЊА – ЛАЈКУЈТЕ НОВУ ФЕЈСБУК СТРАНИЦУ „СРБИН.ИНФО” – стару је Фејс ИЗБРИСАО!

Међутим, када постану родитељи, стопа незапослености младих мајки остаје иста или се незнатно повећава, док је стопа незапослености младих очева 12 одсто. Истраживање је показало и да су очеви спремнији да раде било који посао, док су мајке мање спремне да раде прековремено или да оснују сопствену фирму.

Према истраживању, главни предуслови за родитељство код младих јесу стан у власништву и сталан посао, без обзира на висину плате.

Највећи број младих родитеља, показало је истраживање, њих 68 одсто, рекло је да је дете било планирано, за трећину – непланирано, док два одсто родитеља није желело бебу. Иначе, 60 одсто анкетираних родитеља каже да не жели више деце, 20 одсто их планира још, док 20 одсто то препушта случају.