Прочитај ми чланак

Министар просвете: Родитељи ће морати да схвате да…

0

Прокупље -- Министар просвете је рекао да следе промене начина и модела рада на свим образовним нивоима, како се ђаци више не би школовали само за оцене и Вукову диплому.

mladen-sarcevicМинистар Младен Шарчевић је истакао да је циљ јучерашње посете Прокупљу, као и његовог ангажовања у министарству да се упозна са свим ресусрсима, види какво је стање на терену, јер је, како каже, све другачије кад се види „голим оком“.

„“Кад видите са каквим људским ресурсом располажете, онда је лакше да планирате промене које треба да се десе у образовању, а оне су свеобухватне“”, рекао је Шарчевић након обиласка образовних установа у Прокупљу.

Он је рекао да следи увођење дуалног модела образовања кроз средње школе.

„Овде се олако прелази преко тога, то се поистовећује са једноставним радом и неком бригом да неко ко то ради угрожваа своју каријеру. Цела Европа то ради и ми смо задњи воз ухватили, што значи да морамо да променимо скоро све законе на разне начине, јер нам сада и компаније улазе у управљање и финансирање школа“”, рекао је Шарчевић.

Он је поновио да постоји потреба да се уведе информатика у основне школе, предузетничко васпитање у оквиру техничке наставе и предмет свакодневни спорт.

„Следе промене начина и модела рада, а суштинска промена која нашем образовању недостаје на свим ниовима – да стецено знање ђаци могу да примене и на ПИСА тестовима буду успешни“”, рекао је министар.

Шарчевић је подсетио да је Стратегија образовања донета још пре 16 година, а да је образовни систем “из доба Тита” и мрежа школа одражава потребе социјалистичке привреде.

То, како је истакао, мора да се промени, додавши да се, када се изгради аутопут ка Приштини, мења и привредна структура.

„Мит да је најбоље радити у друштвеном сектору полако пада, мање су плате, а за свој бизнис морате бити обучени и имати храброст. Мењамо причу да учимо за оцену и Вукове дипломе, све што штанцујемо годинама, а нисмо свесни тога”“, рекао је Шарчевић.

Упитан колико је задовољан радом образовних институција у Прокупљу, Шарчевић је рекао да је релативно задовољан колегама у целој Србији и да нема великих осцилација.

„“Постоје и екстерне оцене установа и у сваком региону ћете наћи и оне са јединицом и са четворком, што значи да морамо да обучавамо људе у установама које су слабије оцењене”“, рекао је министар.

Он је додао и да ће родитељи убудуће имати значајнију улогу, те да ће морати да схвате да имају обавезу да се баве децом.

„“Они не сносе последице ако дете не жели да учи, бахато је, вређа наставника… У свету постоји финансијска казна, друштвено користан рад и ми ту тражимо и имамо подршку Министарства за рад, да мењамо Закон о породици, јер кад реформишемо друштво, крећете од образовања, али прва карика није школа, већ породица“”, закључио је Шарчевић.

Шарчевић је у Прокупљу разговарао са директорима предшколских установа, основних и средњих школа из Топличког округа, као и са руководством Општине.

Министар је посетио и Дом ученика средњих школа у Прокупљу, у којем је смештено 140 ученика са југа Србије, као и Техничку школу „15. мај“ у том граду за чију је реконструкцију и адаптацију део средства издвојило и ресорно министарство.