Прочитај ми чланак

МИНИ ХИДРОЕЛЕКТРАНЕ НА РЕКАМА У СРБИЈИ – шта кажу „браниоци“, а шта инвеститори

0

Прича са гурањем река у цеви мора да се заврши, општа је побуна проитв мини хидроелектрана, људи ће рећи не, окрећемо се животу и да реке наставе да теку, каже Александар Јовановић Ћута из покрета Одбранимо реке Старе планине. Представник инвеститора поручује да нема говора о уништавању река и да су МХЕ неопходне као обновљив извор енергије.

Покрет Одбранимо реке Старе планине најавио је за недељу протест у Београду. Једини захтев је моментално заустављање изградње свих деривационих мини хидроелектрана у Србији. Данас је у фокусу село Ракита, чији становници тврде да живе у условима ванредног стања, јер, како кажу, имају проблема са приватним обезбеђењем инвеститора, који жели да гради хидроелектрану, што би уништило Ракитску реку.

„Та идеја је дошла из ЕУ, мини хидроелектране се граде по Европи годинама, то је сигурно аргумент инвеститора. Али, Европа и руши МХЕ, порушено је 400, у САД је 1.400 река враћено у корита. Србија је добила задатак да пређе на чисту енергију, а најлакше се дође до пара ако гурнеш реку у цев. Међутим, држава има права да погреши, сад је почела да спроводи законе које је донела и фирма која гради је у статусу забране“, каже Александар Јовановић Ћута, један од оснивача покрета „Одбранимо реке Старе планине“.

С друге стране, оснивач инвеститора малих хидроцентрала Горан Белић сматра да то што покрет говори не одговара истини.

„Речено је да је срушен пут, да је река стављена под хипотеку. То није тачно. Кредит смо добили а под хипотеку банка је узела водозахват, машинску кућицу, не знам откуд идеја да може да се узме река под хипотеку“, објашњава Белић.

Он наглашава да је тако нешто законски немогуће и поручује да су то „приче за малу децу“. Горан Белић каже и да су инспектори изложени страшном притиску и да треба видети како их припадници покрета Одбранимо реке Старе планине са мештанима третирају.

„Нису му дозволили да сиђе аутом, инспектори доносе таква решења где није забрањена градња у целости, већ у једном делу цевовода. Ми нисмо поставили цевовод, ми смо га укопали, апсолутно је у складу са законом. Водозахват се налази на реци и један део цевовода мора да буде у реци. Радови нам стоје првенствено због снега“, рекао је он.

Александар Јовановић Ћута каже да Горан Белић има проблем са неколико закона – законом о заштити природе, законом о грађевинском земљишту. Каже и да је Белић жртва система, који у Србији није функционисао.

„Након две године је почео да функционише и Белић има забране грађевинске инспекције, министарства екологије, он мора да врати реку у првобитно стање. Тај простор тамо је магија, воденице, рибњаци, пашњаци. Те паре што улажете да оставите људе без воде, уложите у сточарство. Држава је рекла ми смо погрешили и сад поштује закон“, рекао је Јовановић Ћута.

Белић поручује да ће се градња наставити и навео да је демагогија све што је речено. Каже да су МХЕ неопходне као обновљив извор енергије, како би у Србији била стабилна енергетска ситуација.

„То је као принцип воденице, ви узмете вишак воде, она прође корз цеви, уђе у турбину и врати се у реку. Нема пута који је срушен, срушена је сеоска стаза и још једна која ће се санирати. Постављање цеви није укопавање цеви. Покушаћу да разговарам с министром, имам грађевинске дозволе и ово решење о забрани на једном делу цевовода не може да опстане у другостепеном поступку. Апсолутно смо све радили по пројекту. Ми ћемо урадити све што што грађевински инспектор тражи“, каже Белић.

Он наводи и да је много мања цена коришћења тог ресурса и каже да ако Србија не направи своје обновљиве изворе, мораће да увози ту струју по некој другој цени.

Јовановић Ћута је навео пример Македоније, где су инвеститори уложили у изградњу МХЕ, али су касније одустали и држава их је обештетила.

„Предлажем да то ураде И овде. Проблем је консензус, имате министра Тривана који је против, док други ћуте. Колизија оних на власти и неусклађености закона, у припреми је закон који ће забранити градњу и хајде да завршимо то“, рекао је он.

Каже и да су чланови организације добили позив на суд.

„Ја јер сам људе звао да дођу у Ракиту преко Фејсбука. Деско је добио пет позива, не знам разлоге, али нека се суд бави својим послом“, закључио је Јовановић Ћута.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!