Прочитај ми чланак

Миленијум тим одустао од куповине Института „Јарослав Черни“

0

"Миленијум тим", једна од омиљених компанија блиских владајућем режиму, повукла се из куповине државног института "Јарослав Черни", речено је јуче из те компаније за Нова.рс.

Држава је направила први корак ка приватизацији Института за водопривреду “Јарослав Черни”, вредног око 190 милиона динара, иако јавност није обавештена због чега продаје фирму која има стратешки значај за водопривреду у региону и послује са значајним добитком.

Printscreen N1

Министарство привреде објавило је јавни позив за прикупљање писама заинтересованости за приватизацију Института за водопривреду “Јарослав Черни”, који траје до 21. јуна.

Према последњим доступним финансијским извештајима Агенције за привредне регистре, Институт је у 2019. години имао је 237 запослених и остварио је нето добитак од 20 милиона динара, док је његова процењена вредност износила 189,3 милиона динара. “Черни” се води као акционарско друштво, док је држава власник 92 одсто његовог капитала.

За сада је јавност од премијерке Ане Брнабић добила само обећање да ће продаја овог института бити у потпуности транспарентна и да је држави у интересу да има што више заинтересованих како би постигла што бољу цену.

Премијерка је, дакле, објаснила да жели да држава продајом Института који окупља више од 17 доктора наука и 136 високообразованих стручњака, жели што више да заради. Није објаснила зашто држава уопште жели да прода Институт који има стратешки значај за водопривреду у региону и који притом послује с добитком.

Програмски директор Транспарентности Србија Немања Ненадић за Нова.рс каже да је упаво то питање на које би држава требало да одговори.

“Било би добро да Министарство привреде осим овог позива објави и информације на основу којих би грађани могли да закључе да ли је продаја Института ‘Јарослав Черни’ законска обавеза. Ако није реч о законској обавези онда да објасне на основу чега је закључено да се више исплати да држава прода свој удео у властиштву него да остане власник”, каже Ненадић за Нова.рс.

Генерални директор Института “Черни” Дејан Дивац рекао је у марту, када је продаја овог Института још била на нивоу спекулације, да су се људи из Миленијум тима јавили и рекли да су заинтересовани за куповину.

Из Миленијум тима смо добили одговор да то није случај:

„Молимо вас да објавите да Миленијум тима није послао писмо о заинтересованости, нити ће то учинити“, написали су.

Из Народне странке су раније за Н1 рекли да је циљ ове приватизације ставити „Черни“ под контролу и угушити стручно мишљење, а да би продаја била још спорнија уколико купац буде био Миленијум тим.

Миленијум тим је фирма која је заступљена у процесу изградње пројекта „Београд на води“, али према неким нашим информацијама и у пројекту изградње метроа на Макишком пољу, односно свих тих грађевинских објеката који ће тамо бити грађени. Ако би се тај Институт приватизовао од неког ко је умешан у пројекат цела процедура била би лакша“, навео је Милош Павловић из Народне странке.

Черни је у последње време био у жижи јавности баш због хидротехничког решења за Макишко поље. Упркос упозорењима стручне јавности да би градњом на Макишу било угрожено водоснабдевање, “Черни” је изнео мишљење да је сужавање зоне заштите водоизворишта ради градње безбедно по пијаћу воду.

Ненадић каже да не постоји законска препрека да Миленијум тим буде купац, као ни било која друга фирма. Међутим, уколико се то деси, држава касније не би требао да “Черни” ангажује за израду евентуалних независних студија за које би његов власник био заинтересован.