Прочитај ми чланак

Метар у руке, па за волан: Преуска паркинг места стварају муке возачима

0

Грађани негодују због малих димензија паркинг места на многим локацијама у градовима широм Србије.

Теорија би требало да се спороводи у пракси, али теорија и пракса се у овом случају не слажу када су у питању обележена паркинг места.

PRINTSCREEN

На очигледан пример таквог неслагања наишли смо у Пастеровој улици у Београду.

„У овом случају је предвиђено да паркинг простор буде за два возила, међутим то није могуће“, објашњава Милан Божовић, стручњак за безбедност саобраћаја.

„Можда је могуће да се паркирају два мала аутомобила, али тешко.“

Поставља се питање шта кажу домаћи прописи када су у питању минималне димензије за паркинг место?

„Код нас се то зове ‘универзално паркинг место’. Треба да се ураде истраживања, да се види која марка и тип аутомобила су најчешћи, које су то димензије аутомобила најчешће у одређеној паркинг зони, па према томе и да се пројектује“, објашњава Божовић.

„Међутим, ми смо усвојили неке, да кажемо међународне препоруке, па се тога и држимо. Минимална шириниа у стамбеним зонама требало би да буде неких 2,3 м, а дужина 4,3 м, плус 0,75 м, практично да може да стане аутомобил дужине 5 м.“

Да ли се теорија спроводи у пракси, проверавала је екипа ТВ Прве која је на лицу места у Пастеровој улици у Београду измерила обележена паркинг места:

Видели смо шта кажу прописи, а у коментарима можете навести које су још проблематичне локације у вашем граду када је реч о обележеним премалим паркинг местима, на којима се паркирање иначе уредно наплаћује.

Позивамо вас такође да на нашој Фејсбук страници у коментарима на ову вест објавите фотографије таквих спорних паркинг места, са описом локације.