Прочитај ми чланак

МАЛАГУРСКИ: Млади морају створити критичну масу

0
boris-malagurski1
 

Борис Малагурски  је српско-канадски филмски режисер, продуцент, сценариста, телевизијски водитељ и активиста, познат по надимку „српски Мајкл Мур“.

Од недавно се на телевизији БН приказује емисија „Глобално“ коју Ви уређујете. Многе занима, откуд Ви на БН телевизији и којим ћете се све темама бавити у вашој емисији?

Познато је да је телевизија БН прва у свету емитовала мој филм „Тежина ланаца“, а након тога и многа друга моја остварења, те сарадња између нас траје већ дуже време. Мој предлог је био да уређујем и водим емисију која би се бавила темама о којима говорим у својим филмовима, уз препознатљив цинизам и одређену дозу хумора, а телевизији БН се допала моја идеја.

Познати сте као велики бунтовник, против чега се данас тачно треба борити?

Мислим да је наш главни непријатељ онај глас у нама који нам говори „Не можеш“, „Ништа не ваља“ и „Никад неће бити боље“. Кад тај глас савладамо, имамо шансу да се организујемо против друштвено неправедног економског поретка у којем живимо. А економија јесте у сржи приче о бољем животу, јер кад човек није оптерећен голом егзистенцијом, има простора за духовност, бављење породицом и интелектуални развој и кад је економија јака, снажна је и војска, можемо више да улажемо у здравство и образовање, итд.

Да ли млади људи данас  и поред толике задојености ријалити-програмима имају ту снагу, вољу и знање за борбу и промјене?

Да. Енергија постоји код младих. 2014. године, током катастрофалних поплава које су паралисале нашу земљу, та енергија је била најочигледнија. Говорило се и о новим радним акцијама, многе су и спроведене. Међутим, многе акције су биле лоше организоване, није се улагало довољно у младе волонтере (у неким случајевима се од добровољаца тражило да понесу и своју опрему) и та аљкавост организатора је одбијала многе који желе да помогну. Млади имају енергију, вољу и знање за борбу за боље друштво, једино што можда чекају од погрешних људи да их организују и поведу.

Пријатељ сте са Иваном Вилибором Синчићем, да ли мислите да постоје млади људи у српској политици који су спремни на такав вид борбе да би одбранили своје идеале и ко су они?

Има их, али, опет, не би требало више да чекају „праве људе“ и „прави моменат“. Време је да се сами покрену, удружују и стварају критичну масу.

Морам Вас као неког ко је запослен у медијима питати, како коментаришете данашње стање у новинарству, шта сматрате највећим проблемом и како га ријешити?

Мислим да нам је новинарство исувише највијачко. Новинари који једне политичаре оштро испитују, прекидају и покушавају да испровоцирају, друге политичаре хвале, климају им главом са одобравањем и само што се не онесвесте од одушевљења с њима. А све то вуче корене из навијачког друштва. Ево, сад ако пљунем Вучића, део друштва ће рећи да сам екстремиста или западни/руски плаћеник, али ако га после похвалим, други део друштва ће рећи да сам бот или плаћеник СНС-а. Хоће ли неко рећи да сам објективан?

Да ли постоји цензура медија у Србији?

Постоји, али су за то, поред уредника и политичара, криви и сами грађани, управо због навијачког менталитета. Кад је укинута моја емисија „Револуција“ на Хепи телевизији, на „Твитеру“ сам прочитао многе коментаре у стилу – „Подржавам слободу говора, али драго ми је да су склонили Малагурског.“ Мало је оних који су, иако се идеолошки нису слагали са мном, подржали моје право на јавно изражавање става. Занимљиво је и то што ми никад нико у Србији није постављао незгодна питања у интервјуу, јер ме углавном интервјуишу они који – ако не подржавају мој рад – макар немају ништа против мене. Они новинари који се не слажу са мном или ме игноришу или ме само критикују у чланцима, али мене никад не зову да одговорим на њихове критике. Сви желимо различитост, али само ону која нам се допада.

Шта би сте поручили младим људима који ће ово читати?

Останите у Србији не зато што је овде лако мењати систем, већ зато што је тешко, те ако сад нећете доказати да сте довољно јаки, способни и паметни да превазиђете велике изазове, смишљајте што пре добар изговор за тренутак кад вас једног дана деца питају „А шта си ти учинио/ла да мени оставиш бољи свет?“

Извор: КОСМОПОЛ