Прочитај ми чланак

Лекари прете штрајком

0

privatizacija-zdravstva-i-americki-model-najbolnija-mjera-u-demontazi-socijalne-drzave_9326_3195

Четири репрезентативна синдиката у здравству упозоравају на растуће незадовољство запослених у овом сектору. Ако се здравствени радници не изузму из умањења плата од 10 одсто, синдикати најављују обуставу рада

АКО се здравство не изузме из јавних служби, којима ће зараде после укидања солидарног пореза бити умањене за 10 одсто, запослени у овом сектору ће у – штрајк.

То је заједнички став четири репрезентативна синдиката у здравству, који, јуче, са представницима два министарства: здравља и рада, нису постигли никакав конкретан договор, али су, после састанка, ипак изашли са извесном дозом оптимизма, јер ће разговори бити настављени у уторак, а тада ће учествовати и представници Министарства финансија.

У Самосталном синдикату, Независном синдикату, Синдикату лекара и фармацеута Србије (СЛФС) и синдикалној организацији медицинских сестара, тврде да је незадовољство међу 104.500 запослених у здравству све веће.

– Око 17.000 специјалиста чија плата „прелази“ 60.000 динара, од јануара плаћа солидарни порез, за који су и представници власти рекли да је „промашен потез“, али се још наплаћује – каже др Драган Цветић, председник СЛФС. – Сад се незадовољство шири и на све остале у здравству, јер нам прети умањење и, иначе, непримерено ниских зарада. Та мера је за нас неприхватљива, и тражимо да она за здравство не важи.

ЈЕДНА ДО ДВЕ ПЛАТЕ МАЊЕ

ДОКТОР Драган Цветић каже да би умањењем плата за 10 одсто, запослени у здравству годишње остали без једне до две плате. Према тој рачуници на примарном нивоу здравствене заштите – у домовима здравља, запослени би „изгубили“ читаву једну плату, а на секундарном и терцијарном нивоу једну и по до две. Према томе, каже Цветић, нико не може бити равнодушан.

Основна плата медицинске сестре у државном здравству (без дежурстава и прековремених сати) тренутно је 33.128 динара, или 73 одсто од просечне зараде у Србији. Плата лекара је 59.336, специјалисте 67.057, а супспецијалисте 73.651.

– Свима нам је у интересу да разговором дођемо до неког компромисног решења које би било прихватљиво и за Владу, и за нас у здравству, али, ако се то не догоди, бићемо приморани да идемо у обуставу рада – каже др Зоран Савић, председник Синдиката запослених у здравству и социјалној заштити, који има 65.000 чланова.

– Преговараћемо опет у уторак, јер јуче од представника министарстава нисмо добили никакве конкретне одговоре на наше захтеве, а онда ћемо, највероватније 19. јуна, организовати једну консензус конференцију, на коју ћемо поред ова три, позвати и Министарство за локалну управу и чланове Скупштинског одбора за здравље и породицу. Очекујемо да постигнемо помак, у супротном бићемо приморани да штрајкујемо.

Др Драган Цветић каже да репрезентативни синдикати у здравству, који су јуче још једном потврдили да ће јединствено иступати, траже и укидање забране запошљавања у здравству, а не слажу се ни са предложеним изменама Закона о раду, у делу који се односи умањења зарада, синдикална права и колективни уговор.

(Вечерње новости)