Прочитај ми чланак

Кризни штаб доноси нове мере? На столу три одлуке

0

Кризни штаб ће ове недеље заседати, а за разлику од претходних ова седница би могла да донесе и конкретне одлуке. Пре свих, три.

Наиме, пооштрава се контрола ношења маски и држања дистанце у затвореном простору, а притом још се није одустало од ковид пропусница. Такође, очекује се да Кризни штаб препоручи грађанима да трећу дозу вакцине против ковида приме чим прође пет месеци након друге дозе.

Пошто се четврти талас, нажалост, не стишава већ свакодневно доноси више од 5.000 заражених и више од чак 50 умрлих дневно.

Како се ужасавајуће короне бројке недељама понављају Кризни штаб је, по свему судећи, увидео да вакцинација не може бити једини начин борбе против короне пошто месецима стагнира са тек 42,5 одсто вакцинисане популације.

Кризни штаб никада није укинуо обавезу ношења маске и држања дистанце у затвореном простору, али је чињеница је у последње време све мање грађана поштовало те мере. Како је ретко ко кажњаван због кршења корона мера многи су помислили да оне више и не постоје па су се потпуно опустили.

Више од 50 тржних центара и хипермаркета кажњено

Ипак, након последњег заседања Кризног штаба ствари су се промениле па је инспекција чешће на терену.

Помоћник министра здравља за инспекцијске послове Горан Стаменковић рекао је да су инспекцијске службе биле врло активне током викенда па је у петак и суботу више од 50 тржних центара и хипермаркета кажњено због кршења противепидемиолошких мера. У петак је кажњено неколико тржних центара у Београду, Новом Саду и Крагујевцу. Акција је настављена и током викенда, а у суботу је највише казни написано у Нишу.

Стаменковић истиче да су се казне у овим објектима кретале од 150.000 до 300.000 динара за правна лица, а било је санкција и за редаре.

„У јавном саобраћају је одређени број грађана добио казну као физичка лица од 5.000 динара и возачи градског саобраћаја, не само у Нишу, већ и у Крагујевцу, Новом Саду“, рекао је Стеменковић.

Како је нагласио, за ова два дана изузетно је био велики број надзора, 30 одсто већи, извршено је преко 4.500 надзора током петка и суботе, број изречених прекршајних надзора је 100 посто већи – преко 21 милион динара према свим актерима који нису поштовали прописе уредбом Владе и наредбом министра здравља.

Очекује се да Кризни штаб на следећој седници затражи додатно пооштравање контроле постојећих противепидемиолошких мера, а можда и да донесе нове мере јер ће због све лошијих временских услова све више грађана бити у затвореном простору.

Премијерка открила: Шта је проблем са ковид пропусницама

Чињеница да ће све више људи боравити у затвореном поново је актуелизовала причу о ковид пропусницама у кафићима, ноћним клубовима и баровима. То питање било је главна тема неколико претходних седница Кризног штаба, али без обзира на то, ковид пропуснице нису уведене.

Због чега? Открила је донекле премијерка Ана Брнабић.

„Фотографије не смемо да вучемо из базе података МУП-а јер је то против закона и ту је повереник био јасан. Да упаримо ковид пропуснице са личним картама постоји могућност, али за то постоји посебна дозвола Владе. И за то тражимо модалитет“, рекла је Брнабић.

Ипак, од ковид пропусница се није одустало.

„У петак сам се чула са повереником да видимо шта можемо, а шта не смемо, да бисмо обезбедили што мању злоупотебу. Уколуко одлучимо да уведемо ковид пропусницу, ви не можете нигде ући са само једном дозом вакцине. Зато је добро да то сад одмах урадите, да не бисте морали да чекате да добијете ковид пропусницу. Мука је велика јер треба да нађете најбољи рецепт да ово победимо, да сачувате људске животе“, поручила је премијерка.

Како је рекла, званичници пре свега апелују на личну одговорност јер „верује да ће људи да се вакцинишу ако разговарамо са њима“.

„Ковид пропуснице су механизам који јесте маркетиншки јер их је лако злоупотребити јер немате фотографију, Када ковид редар погледа вашу пропусницу, не зна да ли сте то ви или не. А не можете да тражите личну карту“, подвлачи Брнабић.

„Фотографије не смеју вући из базе података МУП-а јер је то против закона“
Премијерка је апострофирала да се „фотографије не смеју вући из базе података МУП-а јер је то против закона“.

„Да упаримо ковид пропуснице са личним картама постоји могућност, али за то постоји посебна дозвола Владе. И за то тражимо модалитет. Још један разлог зашто смо појачали контроле је да проверимо шта је додатно потребно да се ковид пропуснице поштују, ако их уведемо. Спремамо се полако“, навела је Брнабић.

Како је истакла, до сада није добијена ниједна пријава о лекарима који не препоручују вакцинацију, осим што се “јављају антиваксери и прете људима који раде на вибер линији”.

„Маске у затвореним просторима морају да се носе, у јавном превозу, тржном центру, ресторанима. Од петка ћемо имати нулту толеранцију за то. Ковид редари су ту да обезбеде да сви поштују мере“, поручила је Брнабић после примања треће дозе Фајзер вакцине на Београдском сајму.

Трећа доза на дневном реду?

Трећа доза вакцине односно процедура примања бустер вакцине могла би, такође, да буде на дневном реду седнице Кризног штаба. Сва је прилика, да ће се наши званичници угледати на Израел и препоручити вакцинацију трећом дозом већ када прође пет месеци након друге дозе вакцине. Подсећања ради, тренутно се грађани бустерују по истеку пола године након друге дозе.

Разлог за то су резултати најновијг истраживања у Крагујевцу које је обухватило око 145.000 грађана и према којима је код ревакцинисаних особа утврђено заражавање у просеку четири месеца након примања друге дозе.