Прочитај ми чланак

Краљеве златне полуге у врећама са петокраком

0

titov-sef

У десет врећа похрањених у такозваном Титовом сефу у трезору НБС нађене су златне полуге, сатови, накит, нумизматски новац…све што је Председништво СФРЈ пописало после Титове смрти, пише у записнику достављеном Првом основном суду у Београду.

Дуго очекиван извештај о садржају тајног сефа, отворио је више питања него што је донео одговора. Наиме, Суду, који покушава да утврди Титову имовину у оставинском поступку Брозових, адвокатима Титових наследника као и заинтересованим Карађорђевићима, није достављен никакав списак ствари. Достављен им је Записник са пописним “разликама” између списка који је направило Председништво СФРЈ 1980, и онога што у сефу данас има.

– За 33 године, колико има од Титове смрти, наследници нису успели да сазнају шта је предмет заоставштине. Иако се суд обраћао разним инстутицијама да доставе списак имовине, достављани су само неки нетачни и непотпуни. И сеф за који смо сазнали, отворен је мимо суда и наследника, од стране некакве трочлане комисије. И даље не знамо шта је у том сефу, а не верујем и да ћемо икада сазнати. Планирамо да поднесемо уставну жалбу и да се обратимо међународним инстутуцијама – прича Виолета Кочић Митачек, заступник Титовог сина Мише и унуке Златице. 

Мистерија другог кључа

У Записнику о садржају сефа у трезору Народне банке Србије, а који је сачинила трочлана комисија генералног секретара председника Србије не постоји било каква информација о постојању кључа од другог, непознатог сефа, како се дуго нагађало у јавности. Да тога нема у документу, потврђено нам је у Првом основном суду, а ни адвокати не знају ништа о мистериозном другом кључу који би требало, наводно, да отвори сеф у Швајцарској.

Учешће у оставинском поступку траже и Карађорђевићи, јер се наводно у сефу налази део њиховог наслеђа. Председник државне Комисије Оливер Антић навео је да су у сефу нађене многе ствари које су припадале њиховој породици, посебно ордење краљице Марије, и друге краљевске инсигније, а могуће и нумизматичка збирка кнеза Павла.

А ево како изгледа записник комисије која је отворила Титов сеф. На пет куцаних страна широког прореда поднет је извештај о томе да ли се у свакој од десет врећа налази оно за шта свака врећа има пратећу документацију.

Комисија коју је предводио Антић, а чинили Миодраг Симић, такође саветник председника Републике и Ненад Јевремовић, заменик генералног секретара председника Републике, констатује, на пример, да у Депоу 1 (јутана врећа са тробојком) “сравњивањем садржине вреће са документима који су пратећи садржај” има следећих одступања: “У овој врећи налазе се жуте полуге по бројевима и пратећом документацијом,” уз опаску да се једна од три епрувете са жутим прахом поломила а садржај просуо.

Прва врећа, како пише у Записнику, пуна је докумената, у другој су златне полуге, у трећој накит (Комисија је у њој нашла “вишак”: један бисер, један висуљак и “16 уместо шест пробушених кружића”); И у четвртој врећи је накит. У њој “откривено” да златни мушки прстен под редним бројем 3/20 има један брилијант, а више њих, као што стоји у попису.и. Мистерија је и врећа број седам у којој је само “пукао плексиглас”. Зато су пописивачи седме вреће из 1980. године направили гомилу брљотина криво нумеришући нумизматичке новчиће, из времана старог Рима до 1926. госдине. Осма врећа је пуна ручних и џепних мушких и женских сатова, од којих неки носе иницијале Јосипа Броза Тита, а други Александра Карађорђевића. Последње две вреће су такође уредно пописане те из Записника није могуће сазнати шта садрже.

(Блиц)