Прочитај ми чланак

Колико новца је потребно да „срушите интернет“?

0

За само 10.000 долара могуће је купити прегршт компромитованих ИоТ уређаја који би могли да сруше неке од најјачих сервера широм света.

Фото: Thinkstock.com

Фото: Thinkstock.com

Безбедносна компанија РСА открила је за Форбес да је пре неколико недеља приметила “подземни криминални форум” на којем је могуће изнајмити неколико десетина хакованих компјутера. Цена изнајмљивања креће се од 4.600 долара за 50.000 хакованих машина до 10.000 долара за око 100.000 уређаја.

Како би неко могао да злоупотреби толики број компромитованих уређаја?

Прошлог викенда малвер Мираи извршио је путем ИоТ уређаја координисани ДДоС напад на ДНС сервере компаније Дyн, америчког интернет провајдера. То је за последицу имало пад неколико водећих сајтова широм САД, укључујући Тwиттер, Нетфлиx, Спотифy и Амазон.

Прочитајте још: Тwиттер, Реддит и Спотифy претрпели масивни ДДоС напад

ДДоС напади онемогућавању корисницима приступ њиховим рачунарима. Једном када успоставе контролу над туђим уређајем, хакери уместо уобичајене количине података који се шаљу ка компјутеру ,и с компјутера ка другим уређајима, могу да усмере огромну количину података ка само једној мети.

Са више од 180.000 ботова на мрежи, споменута ИоТ група имала је могућност слања 1 терабита података у секунди. Управо оваква врста преоптерећења мреже проузроковала је пад америчких веб сајтова – корисници нису могли да приступе ИП адресама популарних америчких сервиса, што значи да компаније у том тренутку нису биле у могућности да пруже своје услуге клијентима.

Прочитајте још: Интернет ствари толико лош да га „руши“ чак и „аматерски“ малвер

Коришћење 50.000 ботова могло би купцу да омогући 270 гигабита интернет саобраћаја у периоду од недељу дана, а с таквим симултаним ДДоС нападом из бројних локација широм света на крај би могли да изађу само ‘најжилавији’ интернет провајдери.

Представници сервиса за заштиту од ДДоС напада Цлоудфларе наводе да њихови сервери имају максималан капацитет од 10Тбпс, али да су напади од 400Гбпс редовна појава још од јануара.

Иако су ИоТ уређаји релативно једноставни у односу на паметне телефоне и лаптоп рачунаре, лакше их је компромитовати, па не чуди што постају све омиљенија мета хакерских напада.