Прочитај ми чланак

Ко данас закаже операцију колена – стиже на ред 2032. године

0

На листама чекања у Србији за неки преглед (магнетну резонанцу, скенер) или операцију тренутно је, по транспарентним подацима РФЗО, 65.903 пацијената.

Највише осигураника чека на уградњу ендопротезе колена – 20.139 и кука – 14.458, а након ових ортопедских операција следи операција катаракте са уградњом интраокуларног сочива на коју чека 12.894 осигураника. Магнетну резонанцу главе чека 3.819, а коронарографију срца 2.189 осигураника.

Када је реч о ортопедским интервенцијама, има пацијената који на њих чекају и по 10 година. Руку на срце, коронавирус је због претварања многих болница у црвену зону, ваљано „помрсио конце“ јер се интервенције нису радиле, а нови пацијенти су само надолазили, пише к1инфо.рс.

Lista čekanja na operaciju kolena na Banjici FOTO: Printscreen rfzo.rs

Највише пацијената на ове интевенције чека на Институту за ортопедско-хирушке болести Бањица, и на Војномедицинској академији (ВМА) у Београду.

Пацијенти који су, рецимо, данас стављени на листу чекања за операцију колена на Бањици стићи ће на ред тек 2032. године. 

Цементну протезу кука у овој установи чека 418 пацијената, у просеку по четири године. Заказани 2019. стижу на ред ове године, а они који се на листу стављају ове године, стићи ће на ред 2026. Уградњу кука помоћу хрибиде протезе, такође, пацијенти чекају 3, 4 године а на њу чека 2.007 пацијената.

Највише њих у Институту „Бањица“ чека на протезу колена – 9.911, а када је реч о времену довољно је рећи да се тренутно пацијенти заказују за 2032. годну. У јуну су заказивани пацијенти за 2029, у мају за 2028. Већина заказаних прошле године стићи ће на ред 2027. Са дуге стране, сад на ред долазе заказани 2016, 2017. године. 

После 11 година, бесцементну протезу колена на ВМА 1. августа дочекаће пацијент који је стављен на листу 12. септембра 2011. године. За хибридну протезу кука пацијенти су се 2017. године у овој установи заказивали за 2024. и 2025. годину.

Рекордери у чекању су пацијенти, њих пет, који су на листу ВМА за протезу колена стављени на листу 2010. године, а добиће је 2024. године, дакле после 14 година. 

У Клиничком центру Војводине на мегнетну резонанцу главе најдуже се чека две године.

Протезу за колено у Општој болници у Шапцу ове године добили су они заказани 2016, 2018. и 2019, када су се истовремено пацијенти заказивали и за 2023, за када је и заказан највећи број интервенција. Слично је за ову интеревнцију и у Општој болници у Ваљеву, док ће у КЦ Крагујевац на листу тренурно стављају они који ће стићи на ред 2026. и 2027. године. 

Министарка здравља Даница Грујичић недавно је изјавила да зна како би могао да се реши проблем листа чекања у клиникама, али да би министар финансија Синиша Мали морао да „одреши кесу“.

– Листе чекања могу да се реше радом у поподневним сменама и викендом. Баш сам о томе причала са директорком РФЗО-а, али то мора да се плати. Дакле, мора да се види са министром финансија Синишом Малим, колико и да ли може за то да се издвоји – рекла је недавно Даница Грујичић.

Добар пример

Како би се потпуно укинуле листе чекања, лекари Клинике за кардиохирургију у Нишу одлучили су да од 1. јануара операције обављају и викендом. За прековремени рад нису тражили ни динар додатне зараде, јер им је циљ да пацијенти не чекају толико дуго на операције.

– Идеја је потпуно спонтана и потекла је искључиво од стране струке, од нас 34 лекара колегијума Клинике за кардиохирургију, из простог разлога јер колико год се ми трудили и радили, врло често и у поподневним сатима и дежурствима, листа чекања од тих неких 130 пацијената не јењава. Да бисмо нашим пацијентима дали шансу за живот, јер на тим листама чекања људи и умиру, ми смо дошли на идеју да и викендима смањимо ту листу чекања тако што ћемо радити више, да свим пацијентима пружимо исту шансу да преживе – изјавио је недавно доктор Милан Лазаревић, помоћник директора Клинике за кардиохирургију и трансплантацију УКЦ Ниш.