Прочитај ми чланак

КИНЕЗИ стелт технологију купили од СРБА у Буђановцима за 100 марака

0

Кина је данас представила нови борбени авион Ј-20 “стелт” технологије на авио митингу у Џухају, на југу земље.

avion-kina-1-600x330

Кинеска небеска перјаница развија се дуги низ година, а информације о Ј-20 први пут су се појавиле 2010. године.

Кина овим авионом жели да парира Американцима и Русима, а мало је познато да је “стелт” технологију добила захваљујући Србији.

Кинези су открили тајну формулу фарбе и конструисали невидљив авион користећи, између осталог у свом опсежном истраживању, и остатаке авиона Ф-117 кога је 1999. године у Срему оборила 250. противракетна јединица тадашње Војске СР Југославије.

Делови разнетог авиона тада нису третирани као драгоцени ратни плен који се може уносно експлоатисати, већ их је са терена, у општем слављу, док је на олупини летелице свирао хармоникаш, узимао како је ко хтео и колико је прикупио.

Узимали су их не само Кинези већ сви који су то хтели. Руси су добили готово цело крило – изјавио је раније Милован Аздејковић, тадашњи шеф одсека за експлозиве Војнотехничког института.

Остатке су разносили као сувенир и мештани околних села, касније их препродајући за 20 до 50 марака, док су Роми трговали обичним челичним отпадом.

Шта су Кинези могли да искористе? Подаци о специјалној фарби невидљивог авиона Ф117, која упија радарско зрачење у највећој мери и одбија га у много смерова, најзначајније су информације које су кинески инжењери могли добити из Србије са авиона обореног у Буђановцима.

Очигледно, за то им нису били потребни обавештајни подаци прикупљени од српских официра, већ су, како тврде саговорници, до њих дошли уз помоћ делова оборене летилице, које су српски сељаци имали на претек.

„Сигуран сам да је у то време било Кинеза који су откупљивали делове обореног стелта.

Сазнање о томе како је направљена фарба могло је касније да буде веома занимљиво и значајно за кинеске инжењере који су правили невидљиви авион“, изјавио је тада Зоран Кусовац, геостратешки аналитичар информативне групе “Џејн”.

У стелт технологији најважнија је управо фарба, а најчуванији подаци управо су о технологији за њену производњу.

Подаци о фарби која се користи за стелт авионе недовољно су познати и након што су Американци у доброј мери обнародовали технологију до које су дошли осамдесетих и деведесетих година прошлог века.