Прочитај ми чланак

КАРАЏИЋ НАЈАВИО ТУЖБУ, на коју по правилима хашког суда нема право

0

Караџићев правни заступник Питер Робинсон (Петер) у поднеску је, међутим, сугерисао да је улагање жалбе само на висину изречене казне могуће или да се о томе бар може водити правна расправа

Бивши председник Републике Српске Радован Караџић поднео је данас међународном суду у Хагу најаву жалбе на правоснажну пресуду којом је осуђен на доживотни затвор због геноцида и злочина против човечности над несрбима током рата у БиХ.По статуту и правилнику судског Механизма, правног наследника Хашког трибунала, не постоји право на улагање жалбе на правоснажну пресуду.

Караџићев правни заступник Питер Робинсон (Петер) у поднеску је, међутим, сугерисао да је улагање жалбе само на висину изречене казне могуће или да се о томе бар може водити правна расправа.

Апелационо веће Механизма је 20. марта, осуђујући Караџића на доживотни затвор, пооштрило првостепену затворску казну Караџићу од 40 година, која му је била изречена 2016. године.

Ту одлуку веће је донело прегласавањем судија три према два.

У најави жалбе, Караџић тврди да је апелационо веће погрешило када је само казну пооштрило на доживотни затвор, уместо да одлуку о казни врати првостепеном већу на поновно одлучивање.

Веће је, по одбрани, пропустило и да примерено образложи одлуку о повећању казне, а занемарило је и казнену политику у бившој Југославији, коју је морало узети у обзир.

Већина судија је прекршила и Караџићева људска права изрицањем доживотне казне, тврди бранилац Робинсон.

По одбрани, већина је погрешила и када је Караџићеву првостепену казну од 40 година затвора упоредила са доживотним казнама изреченим њему подређеним официрима Војске Републике Српске Здравку Толимиру, Љубиши Беари, Вујадину Поповицу и Станиславу Галићу.

По најави жалбе, апелационо веће није могло да узме у обзир те пресуде, будући да се у својој жалби на њих није ослањало ни тужилаштво, као на аргумент за поошртаравање казне Караџићу.

О Караџићевој најави жалбе, ускоро ће се изјаснити апелационо веће Механизма.

Караџић (73) проглашен је кривим за геноцид у Сребреници, прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора, 1991-95.

У притвору у Схевенингену, Караџић је од краја јула 2008. Власти Србије ухапсиле су Караџића 21. јула те године и изручиле га у Хаг. Прву оптужницу против Караџића, Хашки трибунал је подигао 1995. године, а од 1996. он је био у бекству.

                ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!