Прочитај ми чланак

КАКО СУ АМЕРИКАНЦИ ШПИЈУНИРАЛИ СРБЕ: Ако сте рекли „бомба“ и „тероризам“, били сте мета

0

 

prisluskivanje-telefona

Заступник станке Зелених у аустријском парламенту Петер Пилц тврди да су у оквиру тајне операције „Еиконал“, Америчке обавештајне агенције НСА, проверавани и разговори из Србије и суседних земаља.

Циљ операције био је анализирање и филтрирање садржаја телефонских разговора цивилног становништва због опасности од тероризма, објаснио је Пилц у емисији словеначке телевизијске станице ПОП-ТВ и показао и тзв. „жуту листу“ до које је дошао својим каналима, а наводни је доказ да су прислушкивани и обични грађани.

 

Списак НСА

На „жуту листу“, списак који је 2005. године саставила НСА, било је стављено 256 телефонских линија предвиђених за прислушкивање. Пилц је додао да су се, између осталих, пратиле и три телефонске линије из Словеније према иностранству, али и међународни телефонски позиви из Хрватске, Србије и БиХ.

 

Аутори емисије на словеначкој телевизији тврде да ће „жута листа“ подићи много прашине у региону, па и у Хрватској где су се у операцији „Еиконал“ пратиле четири међународне телефонске линије – из Загреба до Ротердама, Стокхолма, Кисте (Шведска) и Брисела.

Американцима су за прислушкивање незанимљиве у Европи биле једино Естонија, Литванија и Малта, тврди Пилц и наводи да су сви разговори праћени у Европи анализирани и филтрирани ради тражења обавештајних података, тражењем карактеристичних речи пупут „тероризам“, „бомба“…

Наводно су, преноси агенција Хина, америчким обавештајцима били интересантни и лични подаци неких људи, њихови телефонски, банковни и порески бројеви.

Американце је, према речима аустријског заступника Зелених, занимало да установе колико података о цивилном становништву у операцији могу обухватити и шта се из тих података да закључити о потенцијалним терористичким претњама.

У Телекому Словеније су у свом коментару навели да им операција о којој је говорио Пилц није позната, али да својим клијентима ни иначе не могу да гарантују тајност разговора у међународном саобраћају.

 

Један бивши припадник словеначке обавештајне заједнице, из времена кад се операција „Еиконал“ одвијала, рекао је да за њу никада није чуо, али да га открића о прислушкивању нису изненадила.

Помоћ немачке службе

Телефонски разговори су, уз помоћ Немаца, преусмеравани у Франкфурт, где су их копирали, потом слани у Пулах где је седиште БНД и на крају завршавали у Ајблингу, где су људи из америчке агенције све позиве анализирали, тврде аутори емисије.

Извор: Танјуг