Прочитај ми чланак

Како изгледа КПЗ где Јутка служи казну: Отвореног је типа, нема решетке…

0

Бивши општински функционер осуђен на тромесечну затворску казну због недозвољених полних радњи над секретарицом Маријом Лукић

Милутин Јеличић Јутка, бивши председник општине Брус, почео је данас са одслужењем затворске казне због недозвољених полних радњи над секретарицом Маријом Лукић. Он се јавио на одслужење у КПЗ Ћуприја где ће одслужити тромесечну казну.

КПЗ Ћуприја, налази се у средини горњег Поморавља, на око 150 км од Београда, односно на десној обали Велике Мораве, на путу Ћуприја-Јагодина, поред моста који раздваја два града.

Настао је још у време владавине Милоша Обреновића 1852. године.

Објекат за смештај осуђених лица, дограђен је после Другог светског рата, а управна зграда са просторијама за дневни боравак осуђених лица изграђена је 1980. године. Објекат је изграђен у савременом стилу са великим стакленим површинама, на прозорима без решетака, просторијама пуним светла и свежег ваздуха, стоји на сајту Министарства правде.

Реч је о једном од четири завода отвореног типа у Србији, а преостала три су КПЗ у Београду – Падинској скели, КПЗ у Сомбору и КПЗ у Шапцу, рекли су у одговору на питања портала Телеграф.рс.

Тренутно се на издржавању казне у КПЗ Ћуприја налази 122 особе мушког пола.

Реч је о осуђеницима за кривично дело из нехата без обзира на висину изречене казне која имају пребивалиште, односно боравиште на територији Виших судова у Врању, Зајечару, Јагодини, Краљеву, Крушевцу, Лесковцу, Нишу, Неготину, Новом Пазару, Пироту и Прокупљу, затим – о први пут осуђенима на казну затвора чије трајање или остатак трајања после урачунатог притвора и другог лишења слободе у вези са кривичним делом не прелази три године, стоји у одговорима, уз напомену да се то односи на лица која нису осуђена за кривична дела: силовање, обљуба над немоћним лицем, обљуба са дететом, трговина људима, разбојничка крађа, разбојништво, неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога, неовлашћено држање опојних дрога и омогућавање уживања опојних дрога, а да имају пребивалиште, односно боравиште на територији побројаних судова.

Трећу категоријз затвореника чине они којима је изречена казна затвора у прекршајном поступку, а која имају пребивалиште, односно боравиште на подручју Прекршајних судова у Јагодини и Параћину.

На питање о културним манифестацијама у КПЗ Ћуприја истичу да осуђеници учествују у изради интерног часописа „Перспектива“.

– У овом заводу су прошле године организована такмичења осуђеника у стоном тенису, шаху, затим квизови спортског садржаја, као и предавања службеника за третман у вези са више тема (попут насиља у породици, о здрављу, итд…). Културне манифестације су током прошле године отказане због мера превенције које се односе на спречавање ширења вируса корона – навели су.

Такође, напоменуто је и да се у Заводима иначе организују позоришне представе, концерти, књижевне вечери, радионице креативног изражавања, сликања, ликовне изложбе, те да се у КПЗ Сомбор нпр. дуже од 20 година организује ликовна колонија „Елан“ за осуђенике из свих завода у земљи, а да су ту присутни и академски сликари. Даље наводе и да се у КПЗ у Сремској Митровици организује Фестивал беседништва за осуђена лица, а у КПЗ за малолетнике у Ваљеву Фестивал литерарног стваралаштва. Наводе и да Заводи имају различите врсте секција (драмских, ликовних, спортских), као и библиотеке са, како нам је речено, фондом од по неколико хиљада књига.

Иначе, осуђеници устају у седам ујутро, одлазе на спавање у 23. У међувремену могу да похађају неки од психосоцијалних програма прилагођених потребама осуђених, који се спроводе индивидуално и групно. То су препознавање и управљање животним проблемима, стицање и развијање вештина за решавање проблема, јачање осећања личне вредности и развијање одговорности за сопствено понашање, учење адекватног понашања у кризним ситуацијама, едукација о зависности од наркотика и негативним последицама злоупотребе, едукација о зависности од алкохола, породична групна терапија, превазилажење кризних ситуација и јачање мотивације, успостављање и одржавање апстиненције и лечење зависности, јачање мотивације за одржавање апстиненције, програми који се баве контролом емоција, контрола беса и смањење учесталости агресивног понашања, усвајање социјално прихватљивог начина комуницирања, усвајање здравих стилова живота.

Такође, у заводима се организују обуке за дефицитарна занимања како би што лакше нашли посао по истеку казне. Међу бројним програмима третмана, значајно место заузимају школовање, стручно оспособљавање и рад осуђених.

– Потребно је нагласити да се ни у једној дипломи нити стеченом сертификату не наводи да је добијена у неком од завода, како би се избегла евентуална стигматизација у друштвеној заједници по истеку казне – рекли су нам.