Прочитај ми чланак

КАКО ДА БУДЕ СРБА и народа Србије што више?

0

БЕОГРАД - Демографски савет биће основан до краја године , а њиме ће председавати премијер Србије, док ће чланови бити министри здравља, просвете, рада и запошљавања, културе и информисања, председник САНУ, најавила је данас министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић.

l

Фото: Драган Гојић (Бета)

БЕОГРАД – Демографски савет биће основан до краја године , а њиме ће председавати премијер Србије, док ће чланови бити министри здравља, просвете, рада и запошљавања, културе и информисања, председник САНУ, најавила је данас министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић.

Она каже да је у Србији данас највећи проблем рађање првог и другог детета, а да би се становништво обнављало потребно је да свака жена која је у репродуктивном периоду има двоје или троје деце.

„Стратегија подстицања рађања усвојена је 2008. године, али она није у потпуности заживела. Стратегија је одлично урађена, али није било синхронизације и воље државе да се повежу институције и појединци“, рекла је Ђукић Дејановић на ТВ Пинк.

Како каже сада постоји политичка воља државе, те ће се овим питањем бавити више министарстава и институција – министарство здравље, рада, просвете…

Због далеко веће стопе умирања од рађања у Србији сваке године нестане град величине Вршца, односно 38.000 становника.

Како би се слика променила, Ђукић Дејановић каже да се мора радити на више фронтова, на пример, у домену здравља јер се код нас млади у репродуктивном периоду разбољевају од озбиљних болести и далеко је већа стопа смртности од вршњака у Европи.

„Повреде са смртним последицама су цесте, репродуктивно здравље није заступљено у школама. Све то треба мењати“, нагласила је министарка.
Велики проблем, како каже, представља и то што млади у унутрашњости Србије напуштају своје родно место јер немају посао, а све то одлаже формирање породице.

Министарка је најавила да се размишља о томе да родитељски додатак за треће дете који је исплаћиван у 24 месечне рате, буде исплаћиван у мање рата, брже, јер се зна да је бебама у првим месецима живота потребно највише.

Ђукић Дејановић каже да Министарство за рад разматра могућност како помоћи породицама које имају треће дете, те да таквим породицама треба квалитетнији сервис.

„Мајка проведе по сат и по одводећи дете у вртић, па је једна од идеја да се уведе превоз који би долазио до куће и одводио децу у вртић. Такође, бака сервис треба омогућити и тамо где дете не добије место у вртићу, а родитељи раде, па се размишља да се бакама и декама олакша тако што ће се обезбедити бесплатна месечна карта за превоз“, рекла је Ђукић Дејановић.

Лоша демографска слика није проблем само у Србији, већ и у развијеним земљама Европе проблем је исти.

Министарка каже да савремена, еманципована жена није растерећена, има превише обавеза и на послу и у кућу, па усклађивање рада и родитељства није једноставно остварити.

Упитана како помирити потребе послодавца и вишечланих породица, ако се извесно зна да ће мајке са четворо деце често бити на боловању због болести малишана, Ђукић Дејановић је казала да страни инвеститори имају разумевање, јер је та област у њиховим земљама регулисана.

Мора се, како каже, мењати свест домаћих послодаваца да се породичне потребе прилагоде послу.