Прочитај ми чланак

Кад Рио Тинто удари у тинтару

0

Рио Тинто буши и не пита за цену. У бушењу се иде толико дубоко да многи са правом показују бојазан да ће нам пребушити целу отаџбину и тако и нама направити дубоку државу

Грађани Јадра и околине изашли су на улице да би од компаније Рио Тинто одбранили своју невиност. Траже да се компанија затвори и смести у затвор са познатим глумо-мучитељем. То би, у суштини, била само оснивачка конференција за нову компанију, специјализовану за експлоатацију минералних сировина и друге нејачи.

Рио Тинто, као и прeдложени интересни партнер, буше и не питају за цену.

У бушењу се иде толико дубоко да многи са правом показују бојазан да ће нам пребушити целу отаџбину и тако и нама направити дубоку државу. При томе бушачи тврде да су најбоље оне дубоке државе које су без дна. Ту нико не може да додирне само дно. И нико више никада неће бити на дну дна. У њима, доказано је, нема ни живог блата, ни живог песка са изгледима да више не буде ни живе душе.

Грађани се плаше загађења човекове околине и производње литијума који би се потом употребио (намерно избегавамо реч злоупотребио) за прављење неких опасних баKтерија за возила без горива. Па зар то само по себи није сумануто?

Ко може да нам докаже да се литијумске баKтерије могу сипати у трактор?

О евентуалном мазању на хлеб треба питати Палму.

У протестним шетњама је изнет захтев да се рударство као привредна грана мора у корену сасећи (одкуд грана у корену?) и да се, уместо ње, на дрво економије накалеми нова зелена грана на којој би рађали боранија, кукуруз шећерац, ситан грашак у зрну и, наравно, мед.

Да се укине и Рударско-геолошки факултет заједно са катедрама за Геоистраживања, Површинску експлоатацију и Припрему минералних сировина. Професори и студенти да се прикључе протесту и пређу на производњу бораније, оне зелене.

Погледајте околину Лазаревца и, ако вам је по вољи, целу Колубарску Шумадију. Некада плодне њиве, шљивици и поља конопље сада личе на месечеву површину. А у срећна времена без рударства и струје, цео крај је личио на Јањевицу.

Сада тамо не само да се копа угаљ најсумњивијег квалитета, него са угљем, као прилог јелима, иде и сумпор. И све то возом на струју одлази у обреновачку термоелектрану, која се намерно зове Никола Тесла, јер даје струју (неки тврде чак 70% потреба Србије) од које су многи изгубили животе а о сумпорним гасовима и да не причамо. Претеране количине пепела довољне су да се сви у рударству, електропривреди и ресорним министарствима поспу по глави да их више нико, никада и нигде не види.

Када се томе дода пристижући руски гас, од бораније, грашке и меда неће остати баш ништа.

Предлаже се, због свега изнетог, да се затворе рудници Колубара, Костолац, РТБ Бор где Кинези гладују и гуше се у издувним гасовима из топионице.

Смедерево затворити под хитно, а ако се Смедеревци са тиме не би сложили јер им је, и поред оноликих винограда, потребан посао да би преживели, онда довести Проклету Јерину и поставити је на место градоначелника Смедерева, града од старина. Граду дати ново еколошко име: Старинарница на лепом плавом Дунаву.

И минерал јадарит да се назове правим именом – јаданит.

Јадарит има хемијски састав сличан измишљеном минералу криптониту, познатом из стрипова о Супермену (Извор: Рио Тинто/BBC на српском)

Наш предлог је, закључује се после анализе експерата за Мударство, да се држава организује као Аранђеловац где би се продавали ваздух, вода, камен и звуци што се изванредно слаже са нашим медом и кукурузом шећерцем.

Време је, дакле, да се вратимо на зелену грану.