Прочитај ми чланак

Јул је, напољу ни 20 степени. Ово је временска прогноза до краја месеца

0

Београд -- Почетак је јула, најтоплијег месеца, а напољу је мање од 20 степени. Сви се питају какво нас време чека, али и да ли ће УВ зрачење "убити" коронавирус.

Јул пред нама доноси лепо време, са краткотрајним освежењима које неће ићи нешто испод месечног просека од 25 степени, али не би требало да имамо нити екстремне врућине изнад 40 степени Целзијуса, пише београдски лист „Блиц“.

Фото: Н.С.

УВ зрачење је повећано, али је и даље недовољно да нам одлучујуће помогне у борби са новим вирусом, наводи даље тај лист.

У Београду и широј околини предвиђа се вредност јулске средње минималне температуре ваздуха од 18,7 степени. Средња максимална температура ваздуха током месеца биће око 30,3 степена, у просеку виша за око 1,7 степени од ранијих година. Средња минимална температура ваздуха у јулу имаће вредности изнад вишегодишњег просека, за око 1,2 степена. У главном граду и широј околини јулска сума падавина износиће око 27 мм.

„У другој половини наредне седмице креће постепени пораст темепературе, па ћемо од 10. јула поново уживати у летњим температурама од 30 степени“, изјавио је метеоролог Ђорђе Ђурић.

У текућем месецу, по речима овог метеоролога, нема нема неких екстремних појава у дужем периоду, са температурама од 40 и више степени или хладних таласа. Освежења ће да трају два, три дана, а температура не би требало да буде неуобичајно ниска за овај део године.

Судећи по месечној прогнози Републичког хидрометеоролошког завода Србије, од 13. јула очекује нас ново могуће погоршање времена које доноси освежење и пљускове.

С друге стране, због поновног повећања оболелих од корона вируса многи се питају где су ти УВ зраци и да ли ће да помогну сада када су нам потребни.

УВ зрачење и повремени краткотрајни импулси икс зрака из спектра сунчевог зрачења, у повећаним вредностма, иначе представљају фактор ризика за здравље људи, али и микроорганизама (вируса), те ова зрачења дезинфикују атмосферу што представља њихов позитиван утицај.

Повољна прогноза времена минулих неколико дана, са врелим сунчаним данима и отвореним небом, допринела је повећању потенцијално расположиве снаге УВ зрачења.

„Мало се повећало УВ зрачење, али оно још увек има мале вредност и са овим сунчаним данима. Ефекат сигурно постоји, смањује се концентација вируса, али колико ће то да помогне, не знамо. Видите да овде није фактор само Сунце, него и социјални фактор, па и сам вирус. Свакако, Сунце има нешто повољнији ниво УВ зрачења у односу на недавно време и пролеће, али то је далеко од оних правих вредности које знају да буду у овом делу године, јер још увек смо на излазу из минимума активности Сунца. Показало се да су пандемије увек биле углавном у минимуму сунчевих активности, јер је он један од најбитнијих фактора“, изјавио је Тодоровић.