Прочитај ми чланак

ИЗВРШИТЕЉИ избацују из подрума од 30 квадрата пензионисаног полицајца са породицом

0

Полицајца у пензији Жељка Бороја, његову супругу Милену, која има рак, као и ћерку, иначе самохрану мајку шестогодишњег детета, надлежни органи већ неколико пута су покушали да избаце из јединог дома који имају, иначе подрума зграде у улици Косте Главинића у Београду.

Правни заступник породице, Милош Царевић, за Нова.рс каже да се исељење спроводи, иако у међувремену није повучена одлука о додели стана поменутој породици.

Бороје је свој посао радио чак 44 године, од чега је пет година провео на Косову и Метохији, а заједно са члановима породице преживљава пакао већ дуже време због ситуације коју пролазе са извршитељима.

У свега 30 квадрата које имају, потпуно нехуманих за живот, досад је ова породица уложила око 10.000 евра да би га како-тако средили за живот, иако су знали да постоји шанса да се већ сутра нађу на улици.

Полицајцу у пензији нехигијенски подрум је додељен привремено, до доделе „нормалног“ стана, до које годинама уназад није ни дошло. Породица је захтевала и да макар откупи подрум у коме живе, међутим, иако је тај поступак у току – извршитељи им свако мало куцају на врата.

„Бороје Жељко је као радник Савезног министарства унутрашњих послова, а одлуком тадашњег председника Савезне стамбене комисије, министра Југослава Костића, добио на привремено коришћење овај стамбени простор, до коначне одлуке о додели тог стана. Ова одлука председника Стамбене комисије никада није измењена, она је и даље ваљана, а питање званичне доделе се није решило, дошло је до мењања државне заједнице и до других компликација. У међувремену станови нису били распоређивани, нису се доносили закони о имовини, прописи о имовини, те су ти станови и те одредбе стављене ван снаге“ , каже адвокатски приправник Милош Царевић, из адвокатске канцеларије Биљане Кајганић, која се већ неко време бори за правду за пензионисаног полицајца.

Ипак, и поред мукотрпне борбе, годинама не долази до званичне расподеле станова за полицајце, а зашто – то нико не зна.

„До данашњег дана није дошло ни до једне званичне расподеле станова. Боројев случај као и многих полицајаца годинама нико не може да реши. У међувремену је на наш захтев формирана радна група ради решења тих питања. На том списку за решење стамбеног питања као најугроженији била је породица Жељка Бороја. Тражили смо од суда да се донесе одлука којом ће се суд закључити уговор о закупу стана на неодређено време. Иако је тај поступак у току, у овом тренутку се изводи исељење породице која нема други дом“, каже Царевић за Нова.рс и додаје да треба напоменути и да одлука о додели станова од августа 1999. године није повучена.

Царевић истиче да породицу Бороје исељавају на основу решења Првог основног суда у Београду од 21.04.2014.г. а извршење спроводи јавни извршитељ Љиљана Живковић.

„Тражили смо и да им исплате сва улагања, али процес је и даље у току. У катастру је укњижено као власништво Републике Србије, односно Државног секретеријата за унутрашње послове Београда. До сада смо свима писали и то већ дуже година, међутим, до сада није било реакција. Сасвим је легитимно да им дају на откуп јер постоји законски услов да се њихово питање реши. а све у складу са чланом 61. Уредбе о решавању стамбених потреба изабраних, постављених и запослених лица код корисника средстава у државној својини“, каже Царевић.

Он истиче и да је досад чак три пута спречено исељење поменуте породице, која ће, уколико се оно реализује, остати без јединог крова над главом – подрума у улици Косте Главинића.

„Напоменуо би и да овај проблем траје већ 17 година и да једино што породица жели је да откупи стан и да се од откупа отпишу сва улагања што су имали. Надамо се да ће МУП имати разумевања за ову породицу и наћи најпрактичније и најлакше решење за ова проблем“, каже наш саговорник.

Супругу доживела мождани удар након исељења

Адвокатски приправник Царевић за Нова.рс истиче и да је супруга пензионисаног полицајца, Милена, након трећег покушаја исељења доживела мождани удар.

„Тих 30 квадрата, потпуно нехуманих за живот у којих су сада због Милениног стања морали да уложе 10.000е иако су знали да постоји шанса да се већ сутра нађу на улици, једино је што имају. Милена је приликом трећег исељења доживела мождани удар. Људски живот нема цену, он је неприкосновен. Такође, право на дом је једно од основних права на којима се данас заснива законодавство ЕУ, али не заборавимо да наше бусање у законодавство ЕУ нема значаја док се заснива само на вербалном, поента и циљ је то доказати и у пракси“, каже Царевић.

Милена Бороје, која је у тешком здравственом стању, у разговору за Нова.рс истиче да се плаши шта ће се десити када им поново извршитељи закуцају на врата.

„Нисам добро, али боље у односу на стање када сам изашла из болнице. Не могу сама ништа да радим, све радим уз помоћ супруга, који је увек уз мене. Макар могу да ходам.. Јавни извршиоци су преузели случај, наплаћују нам судске трошкове, постоји могућност да чим то ураде дођу и покушају да нас иселе“, каже ова жена.

Подсећамо, извршитеље је имплементирао режим Александра Вучића (конкретно Нела Кубуровић, удата за брата Дарије Кисић који добија велике паре из буџета за разне пројекте). Нела је још за време „жутих“, као високи кадар Министарства правде, почела рад на пројекту и обуци извршитеља, а једно од главних обећања Вучића пре него што је дошао на власт (уз оно да неће потписати Бриселски споразум, да ће ухапсити Динкића и све тајкуне, укинути Бус-плус) било је и да неће дозволити да Србијом вршљају приватни извршитељи и нотари (па је одмах поставио Нелу за министра правде да заврши пројекат започет у доба „жутих“).