Прочитај ми чланак

Израел: Ухапшен организатор трговине органима на Космету

0

medikus1_620x0(Новости)
Харел је 2008. године на Косову ухапшен, па пуштен из притвора. Чим је изашао на слободу, побегао је са Космета и за њим је убрзо расписана међународна потерница.

Организатор трговине органима на Косову, Моше Харел (62), ухапшен је пре три дана у Израелу, рекао је специјални тужилац ЕУ Џонатан Рател. Првооптужени у афери „Медикус“ приведен је четири године после бекства са Косова, али вероватно неће бити изручен јер израелски закон то не допушта.

Поред Харела, у Израелу је ухапшено још десет особа које су на различите начине повезане са кријумчарењем органа и нелегалним операцијама на приштинској клиници „Медикус“, преносе медији са Косова.

– Добили смо информацију да је Моше Харел ухапшен у Израелу због трговине органима и других кривичних дела повезаних са тим и сада чекамо потврду израелских власти – рекао је Рател.

БУБРЕГ ЗА 15.000 ЕВРА
Према оптужници, у приштинској клиници је 2008. године обављено најмање 30 нелегалних вађења и пресађивања бубрега. Даваоци су били из сиромашних источноевропских и централноазијских земаља, којима је за органе обећано по 15.000 евра. Клупко дешавања на клиници „Медикус“ почело је да се одмотава када је 2008. године један турски држављанин колабирао на приштинском аеродрому док је чекао да се укрца на авион за Истанбул пошто му је извађен бубрег.

Чак и када потврда стигне то не значи да ће се Харел наћи пред судијама на Косову, јер Израел не изручују своје држављане другим земљама.

Против Харела и још шесторо особа тужилаштво Еулекса подигло је оптужницу због трговине органима и незаконитих трансплантација у злогласној приватној клиници током 2008. године.

Харел је исте године на Косову најпре ухапшен, а онда пуштен из притвора. Чим је изашао на слободу, он је побегао са Косова и за њим је убрзо расписана међународна потерница.

На листи оптужених у случају „Медикус“ су и директор клинике, приштински уролог Љутви Дервиши, као и бивши функционер у косовском министарству здравља Илир Рецај.

Турски хирург Јусуф Сонмез, који је оптужен да је обављао трансплантације купљених органа, такође је недоступан институцијама Еулекса јер се налази у Турској чији закони, попут израелских, не дозвољавају изручење сопствених држављана.

Поступак против њега покренут је у Цариграду, али се његов адвокат пре неколико дана појавио на суђењу за „Медикус“ на Косову. Наводно, покушао је да издејствује да се његов клијент у овом случају појави као сведок-сарадник и свој исказ да преко видео-линка.

Сонмез је раније за „Новости“ изјавио да не познаје Мошу Харела и да је на клиници „Медикус“ радио по закону и у складу са лекарском етиком. Сумња се, међутим, да је управо турски лекар познат као „др Франкенштајн“, увео Мошу Хареа у „посао“ са албанским трговцима органима.

Љутви Дервиши упознао је Харела 2006. године када је дошао на медицинску конференцију у Истанбулу. Тада је „пустио глас“ да му је потребан искусни хирург за трансплантације органа. Убрзо је контактирао Сонмез. Пошто су се њих двојица договорили, Сонмез је, наводно, позвао Мошу Харела, израелског држављанина рођеног у Турској.

Његов задатак, према оптужници, био је да „идентификује, регрутује и транспортује жртве“, као и да им плаћа за органе. Поред Харела, као један од главних организатора помињао се још један Израелац – Заки Шапира. Он се није нашао на оптужници Еулекса, али је, као и Сонмез, и раније довођен у везу са илегалним транспалантацијама органа.

Пипци организације, по свој прилици, сежу још дубље. Љутви Дервиши помињан је и као један од учесника у трговини органима заробљених Срба на Косову на шта је указао известилац Савета Европе Дик Марти.