Прочитај ми чланак

И мигрантима пуца филм: “Предуго потпуно изоловани”

0

"У спорадичним инцидентима у прихватним центрима за мигранте учествовали су они којима је једноставно пукао филм. Ти људи су затворени дуже од 60 дана и неки од њих покушавају да изађу из центара" - тако последња дешавања, када је војска која обезбеђује мигрантске кампове морала да испали хице упозорења, објашњава директор Комесаријата за избеглице и миграције Владимир Цуцић.

Он ипак наглашава да је реч о “само промилу” миграната у односу на укупну популацију од њих око 9.000 који су тренутно смештени у 17 центара широм земље.

“Пуцњи упозорења, то се у неколико наврата десило, у Крњачи, Адашевцима и у Моровићу. То је нешто што је сасвим логично, механизам упозорења. Када не бисмо имали одлучну реакцију војске, то не би било добро. Ми ових дана имамо серију састанака са мигрантима да им објаснимо управо то да треба да буду стрпљиви као и остатак људи у овој земљи, чак и стпљивији”, каже Цуцић за наш портал.

Он додаје и да више од 500 миграната, као део редарске службе, брине о реду и миру у центрима.

“Последњих месец дана тога више нема, али нама је проблем био да спречимо упад миграната у центре, а тих покушаја упада је било сигурно 600-700. Они су бежали из неких ненормалних услова, а сада не могу да наставе даље, истовремено немају начина ни да нормално живе ван центара. После три недеље од проглашења ванредног стања свима је било логично, беж’мо у центре и седи ту док се ово не заврши”, тако Цуцић описује и објашњава прилив миграната у центре.

Он истиче да је управо захваљујући предузетим мерама и затварању центара постигнуто то да у прихватним центрима нема коронавируса. Подсећа да је реч о једином колективном смештају у земљи у који се вирус није пробио.

“То је једина мигрантска популација на овом делу западнобалканске руте која се није заразила. Када погледате Грке, када погледате остало, ту се много велики број људи заразио, управо због те прилике да могу да одлазе и долазе. До краја кризе са коронавирусом издржаћемо овако, мислим да је то најбољи и најпоштенији пут и начин”, каже Цуцић и тиме најављује да до краја ванредног страња неће бити отварања прихватних центара и попуштања мера.

Ипак, истиче да мигранти желе да наставе свој пут ка Европи и да њима није циљ останак у Србији. Додаје и да сада све полако оживљава, попуштају мере широм континента, па ће бити и све више оних који желе да оду.

Ђуровић: Додатну кризу прави рамазански пост

Директор Центра за за заштиту и помоћ тражиоцима азила Радош Ђуровић поручује да мигранти нису мање људи од свих осталих и да треба имати у виду изузетно тешке и неприкладне услове у којима живе.

“Ти људи су предуго потпуно изоловани, то је превелики психолошки притисак Они су у јако скученим условима, не могу да изађу. Додатну кризу прави и то што је сада у току рамазански пост, па се не једе током дана, него тек кад зађе сунце. Замислите на сву нервозу, још и та глад. Људи су на ивици, они једва чекају да их неко пусти да изађу, да прошетају”, каже Ђуровић.

Он поручује да треба порадити на комуникацији са тим људима, пружити им подршку.

“Претња силом само још више узнемирава, мора да се разговара са људима”, истиче Ђуровић и прибојава се да ће у супротном ситуација ескалирати.

Он додаје и да то што се вирус до сада није појавио у центрима не значи и да се то неће догодити. Истиче да је могућност од ширења заразе у таквим условима изузетно велика.

Наш саговорник наводи да у прихватним центрима нема потребне и прописане дистанце и довољног простора, па то увек представља потенцијалну опасност и ризик.