Прочитај ми чланак

Хитна помоћ спасила жену из залеђеног језера у Крагујевцу

0

Жена старости 35 година, јуче је упала у залеђено језеро у Шумарицама, а од смрзавања и утапања спасили су је лекари крагујевачке хитне помоћи.

За сада нису познате околности под којима је млада жена упала у залеђено језеро, а брзом интервенцијом лекари су јој спасили живот од сигурног смрзавања.

У крагујевачкој хитној помоћи, нашем порталу је речено да су позив добили јуче око пола 12 и да им је пријављено да је на језеру удављена особа, па су на интервенцију изашли уз асистенцију полиције. Међутим, млада жена је показивала знаке живота, па је у свесном стању хитно пребачена у Ургентни центар.

Кргујевачкој хитној помоћи, у последња два дана то је била друга акција извлачења људи из залеђеног језера. Претходно су у ноћној смени спасили два младића која су попала кроз лед.

Опасна „селфи мода“

Према речима директорке хитне помоћи, др Гордане Ђокић, младићи који су извучени из језера пре две ноћи, изјавили су да су ‘‘шетали по залеђеном језеру‘‘. Она је апеловала на грађане да се не излажу таквом ризику, јер је, како је истакла, под великим знаком питања, да ли ће хитна стићи на време и спасити им живот.

Упозорава да је због снега и леда, прилаз језеру санитетским возилом неприступачан, као и да су у ова два случаја млади људи имали среће, јер је на језеру било грађана који су позвали помоћ. Она апелује на све, да се опрезно и одговорно понашају у близини језера током зиме, како би се избегли несрећни случајеви.

‘‘Никако људи не би требало да се шетају по залеђеном језеру, поготово не у алкохолисаном стању. Завладала је мода фотографисања на опасним местима и људи ризикују своје животе зарад добре фотографије на фејсбуку или инстаграму. Извлачење из залеђене воде за наше лекаре је изузетно тежак посао, јер нас минути деле од могућих трагичних последица. Питање је, да ли у том тренутку има пролазника који могу да примете и пријаве да се нешто десило‘‘, упозорава др Ђокић и указује на последице смрзавања.

Хипотермија је најопаснија последица боравка у леденој води, која може да доведе до смртноог исхода. Настаје када се температура тела спусти испод 35 степени и тада се успоравају све виталне функције у организму, укључујући рад срца и дисање.

Стање хипотермије може да изазове дужи боравак у води хладнијој од 10 степени.