Прочитај ми чланак

Хамовић на рачуну у Швајцарској имао 12,5 милиона франака

0

Познати трговац електричном енергијом Вук Хамовић имао је рачун у швајцарској банци „Credit Syisse“ на коме је било 12,5 милиона франака (око 11,5 милиона евра), показују подаци процурели у међународном пројекту „Швајцарске тајне“. Хамовић није желео да одговори на питања новинара ОЦЦРП-ја у вези са овим рачуном.

Рачун у Швајцарској Хамовић је отворио 2006. године, показују подаци процурели у оквиру међународног новинарског истраживања „Швајцарске тајне“. Највећи износ на рачуну био је у октобру 2015. године – 12,5 милиона швајцарских франака (око 11,5 милиона евра).

Хамовић није желео да одговори на питања новинара ОЦЦРП-ја у вези са овим рачуном.

Истраживање „Suisse Secrets“ (Швајцарске тајне) засновано је на процурелим подацима о рачунима у швајцарској банци које је извор доставио новинарима немачког листа „Зидојче цајтунг“, а он их поделио са новинарском мрежом ОЦЦРП. У истраживању је укупно учествовало више од 160 новинара из 48 редакција из 39 држава. КРИК је био део овог новинарског тима и анализирао податке који имају везе са Србијом.

Банка „Credit Suisse“ није одговорила на питања новинара о конкретним рачунима или клијентима, само је саопштила да „послује у складу са свим глобалним и локалним законима и прописима“.

Хамовић је пословно искуство стекао на челу југословенских државних енергетских компанија. Након распада земље деведесетих година Хамовић је трговао струјом и дуговањима новоформираних предузећа у бившим југословенским државама и тако стекао велико богатство. Послове је обављао преко своје компаније „Energy Financing Team (EFT)”.

Овај познати бизнисмен никада није оптужен за неко кривично дело, али његово пословање привлачило је пажњу тужилаца и истражитеља у више земаља.

Тужилаштво Босне и Херцеговине 2004. године објавило је извештај у коме наводи да постоје индиције да је Хамовић преко своје компаније умешан у злоупотребу новца, када је уз велике провизије давао краткорочне позајмице Електропривреди Црне Горе. Истрага је обустављена због недостатка доказа и зато што је случај преузела Канцеларија за озбиљне преваре Велике Британије (СФО). Након годину дана, СФО је обуставио истрагу.

Неколико година касније, како је објавио сарајевски Центар за истраживачко новинарство (ЦИН), ЕФТ-ово трговање дуговањима истраживали су Канцеларија за тешке преваре Велике Британије, УСАИД, босанско-херцеговачко и српско тужилаштво. Ипак, нико није оптужио Хамовића ни за какво кривично дело.

Хамовићев син Милош Хамовић помиње се у оптужници коју је 2011. године Специјално тужилаштво у Републици Српској подигло против Зорана Ћопића за прање кокаинског новца групе нарко-боса Дарка Шарића. Према наводима оптужнице, Ћопић је у току 2009. године договорио трансфер од око 250.000 евра са Милошем Хамовићем и другим неимованим особама из фирми са Британских Девичанских Острва, Делавера и Кипра. Из ЕФТ-а за ЦИН је тада речено да Хамовић никада није чуо за Ћопића нити је са њим имао пословне или било какве друге односе.

Име Вука Хамовића помињало се и у другим великим међународним новинарским пројектима попут „Панамских папира“ који су открили његово пословно партнерство са бизнисменом Зораном Дракулићем.