Прочитај ми чланак

Вучић ударио на Динкића?

0

Потпредседник Владе Србије Александар Вучић најавио је прекјуче да ће у испитивању спорних приватизација један од главних предмета бити и случај Националне штедионице. Млађан Динкић одговара да је управо он инсистирао да се овај случај стави на дневни ред.

Ко је одговоран: Млађан Динкић и Александар Вучић?
Још 2004. је Савет за борбу против корупције усвојио извештај о Националној штедионици у којем је јавности предочено да је Влада Србије одговорна за то што је неколико њених истакнутих чланова учествовало у оснивању Националне штедионице и креирању представе да се ради о државној банци.

Динкић: Испитати и спорне случајеве
Динкић каже да све спорне приватизације треба хитно испитати и ставити тачку на те случајеве. „Треба видети где је у тим случајевима стварно било корупције, а шта су политички балони.
Од 24 случаја, убеђен сам да је у многим случајевима било корупције, али исто тако верујем да има оних случајева који су вештачки, политички исконструисани у међустраначким борбама“, каже он.
Вучић је пре неки дан у парламенту рекао да су завршена два предмета од 24 случаја спорних приватизација, да се ушло у трећи и да “очекује да до Нове године бар још два предмета буду завршена и да Тужилаштво може да предузима одређене правне радње”.


Савет тврди да је тадашњи гувернер Народне банке Југославије Млађан Динкић омогућио Националној штедионици, приватној банци коју контролишу Вук Хамовић и Војин Лазаревић, да бесплатно користи опрему и пословни простор бившег ЗОП-а и доделио јој је без конкурса исплату великог дела старе девизне штедње.

Касније се у јавности тврдило и да је појединцима омогућено да се енормно обогате продајом те банке грчкој Еуробанци ЕФГ.

– Влада никада није одговорила ни да ли је прочитала слово тог извештаја из 2004, тако да не знамо ни да ли је икада разматран на седници. Додуше, повратну реакцију нисмо добили ни за све остале документе које смо им послали на увид.

У овом конкретном случају мислим да највећу одговорност треба да сносе људи из власти који су омогућавали да се такве злоупотребе дешавају – каже за “Блиц” Јелисавета Василић, чланица Савета за борбу против корупције.
Национална штедионица 2005.

У тренутку када је Национална штедионица основана, Динкић је био гувернер, док је Божидар Ђелић био министар финансија, а када је 2005. она продата Еуробанци ЕФГ по вишеструко већој цени у односу на капитал, Динкић је био министар финансија.

Динкић, који се опет налази на позицији министра финансија и привреде, каже за „Блиц“ да је сваки потез који су радили његови сарадници био у потпуности урађен у складу са законом, да се ради само о спин афери која управо због тога у ових десет година и није могла да има епилог јер не постоји правни основ да се било шта истражује.

– Ја сам тај који је тражио да се овај случај реши за сва времена јер је он покретан само у предизборним кампањама у политичке сврхе. И мени је у интересу да се он оконча што пре – каже Динкић.

Он истиче и да није истина да је само Национална штедионица исплаћивала штедњу државних банака у стечају, јер је то чинила и Поштанска, а да приватне банке нису на себе хтеле да преузму тај посао јер им то није било исплативо.

(Блиц)