Прочитај ми чланак

Граница се стално помера – у пензију са 70 година?

0

Како године пролазе, чини се да пензија никад неће стићи, поготово када се узме у обзир да се старосна граница стално помера.

Због тога се широм Европе често одржавају протести, поготово у Француској где је предложено да се до 2030. старосни услов за одлазак у пензију са 62 помери на 64 године. Такође, пуна пензија се у 64. може примити после 43 године стажа, а уколико то није случај, запослени ће морати да чекају док не напуне 67 година.

Нове мере би требало да почну са применом до 2027, а тамошње власти сматрају да је реформа неопходна како би француски пензиони систем био одржив док популација стари. До 2060. се очекује да ће се одлазити у пензију са 66 година.

Ипак, то није тако само у Француској. У ЕУ се очекује да старосна граница за одлазак у пензију буде 66,1 година за мушкарце и 65,9 година за жене до 2060.

Са колико година се одлази у пензију у Европи?

Правила варирају од земље до земље у зависности од пензионог система. Извештаји „Пенсионс ат а Гланце“ и Организације за економску сарадњу и развој анализирали су године одлажења у пензију оних који су почели да раде са 22 године.

У појединим случајевима, извештај не помиње пол радника што значи да је у тим земљама одлазак у пензију исти за мушкарце и жене што се старости тиче. Тренутни услови су подељени на два типа: превремени и стандардни. Мушкарци одлазе у превремену пензију са 59 година колико је у Литванији или са 63,6 што је случај у Немачкој. Код жена старосни услов за одлазак у превремену пензију варира од 58 у Литванији до 63,7 у Немачкој.

За сада, у Француској се у пензију одлази са 62 године, а то је бројка са којом најчешће почиње превремена пензија у већини земаља Европе, укључујући шведску, Португал, Норвешку, Италију, Грчку и Аустрију.

Када је реч о „правој пензији“, мушкарци углавном могу да се пензионишу у 60. години (Турска) или чак у 67. какво је правило у Норвешкој и Исланду. Жене се у Турској пензионишу са 58 година, а у Норвешкој 67. Турска такође планира постепено повећање до 2026. године, када ће се и мушкарци и жене пензионисати са 65.

Када се у Србији иде у пензију?

Граница за одлазак у старосну пензију код жена помера се за два месеца, тако да је услов за жене у 2024. години 63 године и осам месеци живота и најмање 15 година стажа осигурања.

Код мушкараца и даље важе исти услови – 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања.

Закон прописује померање старосног услова за жене све до 2032. године, када ће услови за оба пола бити изједначени – 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања. Осигураници оба пола могу остварити право на пензију и уколико имају навршених 45 година стажа осигурања, без обзира на године живота.

За остваривање права на превремену старосну пензију биће потребно 40 година стажа и 60 година живота.

У том случају пензија се трајно умањује за 0,34 одсто за сваки месец пре навршених година живота прописаних за стицање права на старосну пензију у тој календарској години, а максимално 20,4 одсто.