Прочитај ми чланак

Градња МХЕ урушила пут, а штету од милион евра плаћа држава

0

Штету услед урушавања пута Ивањица – Ариље, када је у јуну набујала Моравица, откинула и са собом одвукла део асфалта, платиће држава, односно Путеви Србије, пише у извештају инспекције. Одлука је по мишљењу еколошких удружења контроверзна, јер је штета настала због изградње мини хидроелектране. Сматрају да би штету од милион евра, колико показује прелиминарна процена, требало да плати инвеститор МХЕ Брусник.

“Записником о инспекцијском надзору министарства грађевине од 24. јуна ове године, несумњиво је утврђено да је изградња МХЕ “Брусник” директно и одлучујуће допринела оштећењу пута услед полава, а санација пута остављена у одговорност ЈП Путеви Србије. То значи да ће трошкове санације сносити држава, односно, сви порески обвезници”, каже за Нова.рс Јован Рајић, правни заступник Светске организације за природу WWФ Адриа.

Foto: privatna arhiva

Према његовим речима, ово није једини пример где се изградња МХЕ у Србији обавља мимо процедура, док локална самоуправа и надлежно министарство “жмуре” на неправилности које су им познате.

“Тиме директно саучествују у кршењу прописа државе Србије. Није једини, али је свакако добар пример да се скрене пажња грађана на овај велики проблем’’, додаје Рајић.

Иначе, Светска организација за природу WWФ Адриа је још у мају ове године, поднела и кривичну пријава против службеног лица у општинској управи Ариље које је издало, како кажу, незакониту грађевинску дозволу.

“Треба поћи од незаконито издате грађевинске дозволе, коју је општина Ариље издала инвеститору на основу неважећих локацијских услова и услова Завода за заштиту природе. Управо ова два документа која предходе издавању грађевинске дозволе дефинишу услове под којима се изградња може реализовати, па се поставља питање да ли би до оваквог сценарија уопште дошло да су инвеститор и надлежне институције од старта поштовале законске процедуре”, објашњава Наташа Миливојевић из WWФ Адриа.

Изградња хидроелектране почела је 2018. године, а према писању ЦИНС-а, у случају МХЕ Брусник, услови заштите природе добијени су 2012. године с роком важење две године. Међутим, без обзира што је рок важења истекао, општина Ариље прво 2015. године издаје локацијске услове, а годину дана касније и грађевинску дозволу којом омогућава почетак радова инвеститору.

Као и у бројним другим случајевима, и у случају МХЕ “Брусник” је за потребе изградње посечен шумски појас уз реку, који несумњиво има важну улогу у ублажавању високог водостаја и спречавању поплава.

“Такође, створила су се нова клизишта, а може се претпоставити да је изградња у непосредној близини државног пута Првог реда, нарушила његову статику, због чега је дошло до драматичног уништавања клизишта”, рекла је Наташа Миливојевић за Нова.рс.