Прочитај ми чланак

ГРАДИЛИШТА КАО РАТНЕ ЗОНЕ: И после испекције , смрт радника у „Београду на води”

0

Два грађевинска радника С. Д. (26) и А. Ш. (47) погинула су у петак ујутру на градилишту „Београда на води“ након што су пали са 22. спрата објекта у изградњи.

Полицијска истрага ће накнадно утврдити узрок несреће, али је незванично могло да се чује да је до пада са висине од око 65 метара дошло због пуцања даске на којој су стајали радници, односно оплате коју су наливали. Они су, иначе, били запослени у фирмама Копра и Старс, подизвођачима српског огранка компаније Штрабаг, која је носилац посла на том објекту. Били су уредно пријављени, а према тврдњама компаније, са собом су носили сву потребну опрему. Иако су лекарске екипе Хитне помоћи одмах изашле на лице места, могле су само да констатују смрт радника.

У последњих петнаестак дана, ово је само у Београду, била трећа несрећа која је однела четири живота. Том црном билансу придружила се несрећа у којој је пре два дана погинуо један грађевински радник а други је тешко повређен када је на њих пала бетонска плоча на једном објекту у селу Дљин код Лучана. Две недеље раније, после обрушавања потпорног зида на градилишту у Кнеза Милоша, када је погинуо један радник ангажован „на црно“, градске власти али и надлежно министарство најавили су ванредне контроле свих градилишта. То, међутим, није помогло да се ланац погибија заустави.

Од почетка године на градилиштима широм Србије погинуло је 29 радника, а сваки трећи са те листе радио је „на црно“, при чему је питање и колико су чак и они пријављени били довољно обучени за тај посао.

Директор Инспектората рада Стеван Ђуровић, који се данас налазио у обиласку Новог Пазара, рекао је да када би одговорни за случајеве погибије радника били осуђени на затворске казне, то би била опомена за све који „желе да лове у мутном“.

– За случајеве са смртним последицама предвиђена је казна затвора од 12 година за директног кривца. Када би се десило да неко због таквих случајева „заглави“ у затвору, то би била опомена за све остале који желе да лове у мутном – пренели су медији изјаву Ђуровића.

Он је чак објаснио и да је рад инспекција ове године био појачан, да је извршено 13.000 надзора више него прошле године у истом периоду. Учестале инспекције на терену откриле су мање непријављених радника, али њихов број је и даље веома висок.

– Иако смо постигли ванредно добре резултате, не може инспекција све сама. Ми подносимо прекршајне и кривичне пријаве против послодаваца, али се дешава да 30 одсто захтева за новчано кажњавање застари. Такође, прописане казне за послодавце који имају раднике на црно је од 800.000 до два милиона динара, али судови изричу десет пута мању казну – рекао је.

Колико су учестале контроле градилишта када је реч о безбедности, за шта је такође надлежан Инспекторат рада, данас нисмо могли да сазнамо. Ипак, када су несреће у питању, Горан Родић из Грађевинске коморе Србије каже да је, према његовом искуству, најчешће реч о људском фактору, при чему је алкохол високопозиционирани на листи узрока. Он, међутим, то није везао за случај последњег догађаја на градилишту „Београда на води“, јер извештаји форензичара данас још нису били доступни.

– На сваком градилишту мора да постоји инжењер задужен за безбедност, он мора да зна шта ко ради и да ли су све процедуре испоштоване. А прописи регулишу много фактора, од дозвола за рад на висини, прописане опреме, појасева, заштитних ограда, скеле која има технички пријем. Уколико је све то обезбеђено, а Штрабаг иначе важи за солидну фирму, минималне су могућности да се несрећа догоди – каже Родић.

Посебан проблем за ефикасан надзор представљају и нелегални објекти, јер бесправна градња у Србији цвета. Само у Београду, без грађевинских дозвола ниче више од 200.000 квадрата, а грађевинске инспекције су у тим случајевима углавном немоћне. Логична полазишна тачка у томе је да без потребних папира може да гради само неко ко има довољно јаку политичку подршку, а што је објекат већи, инспекције могу само да претпоставе да је и „залеђина“ значајнија. Оне, истина је, постављају „жуте траке“ са ознаком да је градилиште затворено, али то инвеститоре не спречава да наставе радове, јер иако је реч о кривичном делу, са запрећеном казном до осам година затвора, полицију и тужилаштво тај вид криминала не интересује превише. Рушења нелегалних зграда, предвиђена законом, готово да се не спроводе, чак ни када за то постоји јавни интерес као у случају кафане на врху Копаоника. Могуће је да разлог лежи у већ помињаној „залеђини“.

Жаљење због губитка живота

Поводом последње несреће на градилишту „Београда на води“, компанија Штрабаг изразила је жаљење због губитка живота два радника, истичући да су они били „у потпуности обучени за све ситуације и могућа дешавања и уредно пријављени“.

– Штрабаг, као друштвено одговорна компанија, води рачуна о сваком детаљу и свим запосленим лицима. Људски фактор је нажалост свеприсутан у оваквим делатностима, а Штрабаг ће предузети, као и до сада, имплементацију највиших стандарда како би сви запослени били максимално безбедни – наводи се у саопштењу Штрабага.

И Belgrade Waterfront, која је власник пројекта „Београд на води“, жали због губитка живота двојице радника и тврде да ће пружити помоћ надлежним органима у истрази околности несреће.

– На свим градилиштима компаније Belgrade Waterfront, укључујући и градилиште на коме је главни извођач радова компанија Штрабаг, примењују се највиши стандарди безбедности и заштите на раду и план превентивних мера – саопштили су из Belgrade Waterfronta.

Црни низ

14. септембар – На градилишту куле Б Београда на води погинула два радника, пословођа и помоћник геометра, када су након пуцања оплате пали са 22. спрата грађевине.
15. септембар – На градилишту у селу Дљин код Лучана један радник изгубио живот а други је тешко повређен. На њих се обрушио бетонски потпорни зид.
16. септембар – Грађевински радник Т. С. пао са зграде у Булевару Милутина Миланковића на Новом Београду. Дан касније је преминуо од последица пада. Т. С. је био ангажован без уговора о раду.
17. август – На градилишту на углу улица Кнеза Милоша и Сарајевска погинуо Н. Т. из Краљева пошто се на њега обрушио потпорни зид. Инспекција рада против извођача радова поднела пет кривичних и једну прекршајну пријаву, као и усмену забрану рада фирми Енергогроуп д.о.о. Н. Т. радио без уговора о раду.
18. август – Две особе погинуле у Народној библиотеци услед удисања отровних испарења из система за заштиту од пожара. У питању су била два мајстора која су радила на одржавању противпожарног система, а истрага околности под којима су погинули је у току.

Новинарима забрањен приступ

Удружење новинара Србије (УНС) данас је у саопштењу протестовало због тога што је обезбеђење градилишта „Београда на води“ новинарским екипама забранило да сниме место погибије два радника на овом градилишту и захтевало је од одговорних да обезбеде несметан рад и извештавање новинарима. У УНС-у су истакли да је погибија два радника на градилишту „Београда на води“ догађај од јавног интереса и да Закон о јавном информисању и медијима прописује да нико, па ни приватно обезбеђење, не сме да ограничава рад новинара и слободу јавног информисања.

Њиховим апелима придружило се и Независно удружење новинара Србије (НУНС) са захтевом да се најхитније утврди по чијем налогу је обезбеђење градилишта „Београда на води“ забранило новинарским екипама да сниме место погибије два радника. „Погибија радника на градилишту ‘Београда на води’ јесте важна тема од јавног интереса и зато нико не сме да спречава рад новинара“, саопштио је НУНС.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!