Прочитај ми чланак

Град најављује садњу дрвећа због загађења, а посекли на десетине стабала

0

Након вишедневног загађења, ваздух у Београду данас је оцењен као прихватљив, показују домаћи и страни сајтови. Међутим, протеклог викенда главни град у Србији био је најазађенији на свету, што се не бележи први пут. То отвара питање - шта је оно што градске власти могу предузети? Градоначелник Зоран Радојичић за Н1, каже, да је у питању дугогодишњи феномен, који се, не може решити преко ноћи.

Да ли се у главном граду Србије лакше дише? Подаци Градског завода за јавно здравље и сајта „АирВисуал“ овога пута показују исто – ваздух је прихватљив. Међутим, протеклог викенда Београд је био међу топ три светска града са најзагађенијим ваздухом. У недељу су, према подацима сајта „АирВисуал“, гори ваздух од Београђана удисали једино становници Пекинга.

За градоначелника Зорана Радојчића нема дилеме. Каже да је загађеност дугогодишњи проблем који се не може решити лако. Најављује да ће се радити на смањењу индивидуалних ложишта, као и регулисању саобраћаја.

„То су неке од мера које ће се дешавати из месеца у месец, из године у годину, тако да не можемо тако један проблем, који је настајао 50 година, који није решаван или је решаван парцијално – да очекујемо да ћемо га решити преко ноћи“, рекао је Радојичић.

Да би се загађење смањило, неопходно је, између осталог, више зеленила. Зато први човек града поручује да има за циљ да српска престоница постане „зелени град“. Његов заменик је отишао корак даље. Најавио је садњу милион стабала, иако је, како је рекао, свестан да за тако нешто у Београду нема места. И док челници најављују садњу дрвећа како би се продисало, остаје нејасно – због чега су онда дозволили да се, због гондоле, са обе стране реке, посече на десетине здравих стабала?

Радојичић: „Мислите ли Ви да би десет стабала непосечених решили проблем? Значи, није суштина у томе.

Н1: Није десет, скоро 150 са обе стране.

Радојичић: Суштина је да уколико желите да градите, нека стабла сигурно ћете морати да посечете. Морате водити рачуна да ли је то неопходно, то је једна ствар и друга ствар, адекватан број стабала посадити да бисмо то компензовали.

Н1: А како ћемо то да компензујемо сад кад имамо проблем са загађењем?

Радојичић: Садићемо још више.

Еколог Шарчевић: Није степен висок да бисмо обуставили наставу

Загађеност у више српских градова, ипак, се не смањује. Зато лекари апелују да се без преке потребе не излази напоље. Међутим, министар просвете сматра да опасности за ђаке нема.

„Они иду и треба још да иду у школу. Није степен загађења на том нивоу да бисмо обуставили наставу. Сасвим случајно, ја сам по ужој струци еколог, с тим што је мени специјалност загађење вода“, рекао је министар просвете Младен Шарчевић.

Подаци Агенције за заштиту животне средине показују да је Ваљево и данас најзагађенији град у Србији. Висока загађеност, такође је измерена у Суботици, Панчеву, Беочину и Косјерићу.