Прочитај ми чланак

Грачаница постаје шиптарска (3): Општина не може помоћи Јовановићима

0

gracanica_entr

(Вести)

Општина Грачаница одговорила је „Вестима“ да је упозната са проблемом породице Јовановић из села Преоце чија је имовина у тој општини препродата као део ПИК Горње Добрево и на којој Албанци без дозволе граде луксузно насеље Маригона, мењајући тако етничку структуру Грачанице.

“Како они нису извршили укњижење своје имовине у катастар, као и једна велика већина грађана из њима познатих разлога, Агенција за приватизацију је на основу закона из 2003. (бр.04З -034) постала једини и искључиви орган за управљање друштвеним предузећима и њиховом имовином“, наводи се у одговору надлежног органа општине Грачаница.

Додаје се и да „Општина Грачаница није у могућности да спречи дешавања које се врше у косовској Агенцији за приватизацију, без обзира на напоре које чини да је информише о потраживањима физичких лица“.

“Тачно је да се породица Јовановић обратила нама за заштиту својих права и поништавање грађевинских дозвола, међутим ми као општина немамо правни основ за доношење таквих одлука с обзиром да је Урбано регулациони план за насеље Маригона усвојен у Општини Приштина 25. августа 2009. на основу чега су и издате 103 грађевинске дозволе. О томе као доказ постоји меморандум о преузимању документације из те општине“, објашњавају у општини Грачаница и додају да „господин Јовановић може да оствари своја права само преко посебне коморе Врховног суда“:

Простор та малверзацију

Адвокат Јокановић истиче да простор за малверзацију и нелегалну градњу оставља одредба Закона о изградњи у коме пише да је орган управе коме се поднесе захтев за изградњу објекта дужан је да у року од 45 дана одговори.

“На жалост, пропис каже да је градања дозвољена и ако у року од 45 дана орган не одбије захтев. Тако је пропуштање рокова често пута форма да се легализује дивља градња“, истиче Јокановић.

“Биће нам драго да оствари своја права, а ми ћемо након тога спровести одлуку суда“, поручују из општине Грачаница.

За наставак изградње насеља Маригона кажу да је „у складу са важећим плановима и важећим законима о изградњи“.

“Општина Грачаница је издала 56 дозвола за већ саграђене објекте. Као свој успех општина истиче да је изменом и допуном постојећег урбанистичког плана, од 22. августа 2011. утицала на промену намене дела насеља из колективног у индивидуално становање које има карактер викенд зоне, а са којим се утицало на смањање густине насељености“, одговарају из општине.

Међутим, адвокат Живојин Јокановић сматра да је општина поступила мимо закона и истиче да се „нико не може дати дозволу за градњу на туђем земљишту, као и да су у овом случају затајиле оштинске службе“. Као и Дејан Јовановић, власник земљишта у Грачаници на коме се без дозволе гради велелепно насеље Маригона, и адвокат Јокановић сматра да је руководство општине Грачаница управо због мањкавости прописа у спречавању дивље градње, дужно да на време реагује, посебно у случајевима градње насеља која значајно утичу на етничку структуру општине. 

Застарелост није изговор

“Треба ли коментарисати чињеницу да је претежан део имовине чији су власници неалбанци, а која није отуђена сада у поседу Албанаца? Позивање на институт застарелости се не може у тим случајевима применити. Докле год је у поседу имовине лице које ју је противправно заузело, то кривично дело траје, оно траје и данас. И сада кривични законик Косова прописује казну за та дела, али све остаје без резултата јер органи гоњења не предузимају ништа“, тврди Јокановић.

По свему, испада да је дивљу градњу на узурпираној српској имовини на Косову лако легализовати. Невероватно, али истинито, иако је стари Унмиков закон из 2004. прописивао санкционисање градње без дозволе, у важећем Закону о изградњи такав прекршај се децидно нигде не наводи. Другим речима, тек тумачењем закона се подразумева да грађевински инспектор може да обустави или наложи рушење објекта саграђеног без дозволе, као и да наплати новчану казну ако се инвеститор оглуши на упозорење. Али, и одлука инспектора застарева релативно брзо, за годину дана – и ником ништа.

Када је реч о косовским прописима занимљиве су још две ствари – прво, према Кривичном законику Косова (рађеном уз помоћ амбасаде САД и Међународне цивилне канцеларије), дивља градња се децидно не наводи као кривично дело. Једино се у члану 259. спомиње тзв. противправно заузеће непокретне имовине са казном до годину дана затвора, али се ни тај члан у пракси, кажу српски адвокати у Приштини, не примењује.

Они подсећају да кососвки судови ни раније, када је та одредба била у оквиру Кривичног закона Косова, нису пресуђивали позивајући се на то кривично дело.
С друге стране, косовски Закон о својини је изузетно педантан у случајевима када се користи туђе. Као да је донешен у Швајцарској, а не тамо где власници не могу да се врате на своју земљу. Према њему, лице које савесно користи туђу парцелу на њу стиче право својине након 20 година, али се не прецизирају разлози због којих власник не користи своју имовину.

Такође, исти закон каже да се онај ко уђе у посед, на њега стиче право својине и за 10 година уколико своје име упише у катастар, премда је питање валидности катастарских књига тема за себе.

Узимајући у обизир око 18.000 нерешених имовинских предмета узрупације и фалсификоване продаје пред косовским судовима (већина пред посебном комором Врховног суда Косова), где Срби траже своју земљу, док на њој ничу виле, путеви или се обрађују њиве пред њиховим очима, ово је кршење основних цивилизацијских норми.

“Јасно је да криминал настаје кроз легалне токове, јер су прописи који се односе на лицитацију и промене у земљишњим књигама погодују малверазији. Чак се и катастар ставља изнад судске одлуке. То је нечувено. Погрешно је упућивати Србе на посебну комору Врховног суда Косова, јер то веће не заслужује ни име суда, ни атрибут врховни, јер пресуде уопште не доноси, нити има воље да се обештете стварно оштећени. Дешава се да то веће ни по годину дана, не донесе ни једну пресуду“, каже адвокат Живојин Јокановић.