Прочитај ми чланак

ГОТОВ ЈЕ? Изручени хакер из Ниша ће бити сведок сарадник у САД, испричаће све!

0

Нишлија је склопио договор са америчким властима, понуђено му је да постане сведок сарадник. Пре неколико месеци је политичар Срђан Ного за Србин.инфо најавио ово изручење и рекао да ће након овога Вучић бити принуђен да похапси своје најближе сараднике јер по Срђановим речима пљачка оваквих размера мора да се организује на највишем нивоу, а конкретно у овом случају је као главног кривца именовао тајкуна Ненада Ковача званог Неша Роминг, веома блиског Вучићу.

Занимљиво је и то да је изручење овог Нишлије у Тексас протекло неприметно у медијима, посебно у режимским, а да се десило ИСТОГ ДАНА кад и помпезно хапшење  Вељка Беливука.

Антоније С. (32), један од 11 Нишлија, који су 24. јула 2020. године ухапшени по налогу америчке полиције под оптужбом да су за 70 милиона долара оштетили инвеститоре кроз преваре на онлајн берзи.

Шта је са осталих 10 оптужених и да ли ће они бити узручени и када, још није познато, а како је крајем октобра прошле године открио добро обавештен извор портала Нова, Антоније се са америчким властима договорио да у предстојећем поступку добије статус сведока сарадника и себи обезбеди повољнији положај, због чега се и одлучио на изручење, иако га по тамошњим законима може задесити двоструко већа казна.

Антоније С. и остали из групе ухапшени су у Србији по захтеву ДЕА и ФБИ након што је тужилаштво у Тексасу јула 2020. године против њих покренуло поступак због прања новца и превара на онлајн берзама. Он је једини пристао да буде изручен, док су остали и даље у Србији. Они се надају да неће бити изручени у САД и да ће им бити суђено у Србији, али таква могућност постаје све мање реална.

Наиме, почетком новембра прошле године, Кривично ванпретресно веће Вишег суда у Београду донело је одлуку према којој су испуњени сви законски услови да хакери из Ниша буду изручени.

Према оптужници, ова група је варала грађане преко неколико онлајн платформи које су направили и промовисали, а своје жртве су мамили да улажу новац у крипто валуте. Убеђивали су их да крипто валуте могу да набаве по дупло нижој цени, а за себе су тврдили да су светски лидери у области трговине том валутом. Током комуникације са жртвама, лажно су се представљали користећи страна, махом женска имена. Након што би жртва пребацила новац на рачун, добијала би лозинку с којом је могла да уђе на платформу за трговину крипто валутама. Оно што жртве нису знале је да је платформа била лажна и да није показивала праве резултате. Заправо, никакве трговине на тржишту крипто валутама није било.

Зашто је Антоније С. пристао да одговора пред властима друге државе, чијим је законом за дело које је починио запрећена дупло виша казна него у Србији, месецима уназад је било потпуно нејасно. Међутим, како је крајем октобра прошле године открио добро обавештен извор нашег портала, иза свега се крије унапред склопљен пакт са америчким властима.

Наиме, Нишлији је понуђено да постане сведок сарадник. Прецизнији детаљи овог споразума чувају се међутим у строгој тајности, тако да и даље није у потпуности познато да ли ће Антоније С., попут сведока сарадника у српском правосуђу, бити у потпуности ослобођен кривичне одговорности, или ће применом института споразума о сведочењу, добити блажу казну.

С обзиром на то да држава Србија не изручује своје грађане по Уставу, Антоније С. је први српски држављанин који је изручен у САД у складу са билатералним Уговором о изручењу између две државе од пре две године.

Међу оптуженима је и Никола Д. чији је адвокат Далибор Лазовић тада рекао да се његов брањеник у овој групи нашао само зато што је учествовао у пројектима којима је касније, наводно, причињена штета одређеним лицима, за које није знао чему ће бити намењени. Због тога је он, како је додао адвокат, у целом овом случају колатерална штета, што између осталог, доказује и то да нема никакав новац на својим рачунима, као ни другу покретну или непокретну имовину.

Подсећања ради, 11 особа ухапшено је у заједничкој акцији домаћих истражних органа и америчког ФБИ због сумње да су организованом преваром, путем лажних инвестиционих платформи, прибавили противправну имовинску корист од преко 70 милиона долара.

Правосудни органи САД осумњичене траже због кривичних дела “урота и преваре са пребацивањем новца” што представља кршење главе 18. Законика САД, док осумњичене К.К, К.Ф.А.К, М.П, У.С, Н.К, А.С, А.С, М.М и др. и за уроту за почињено прања новца што је кршење главе 18. Законика САД одељак 1956 (х), саопштено је раније из Вишег суда у Београду.

Они се сумњиче да су као организована криминална група од 2011. године до јула 2020. године, учествовали у стварању, промовисању и организацији најмање 16 лажних инвестиционих платформи користећи се интернетом и онлајн веб страницама.

Ова група је проналазила инвеститоре широм света, укључујући и оне у Северном округу државе Тексас, који су инвестирали у лажне инвестиционе платформе за бинарне опције где су припадници групе стварали лажне трговинске трансакције, лажне потврде о подизању новца, као и лажне потврде о пребацивању новца, саопштено је након њиховог хапшења.

Припадници ове организоване криминалне групе пристали су да инвестирају, служећи се лажним идентитетима и користећи лажне титуле, путем емаил-а или путем видео-конференцијских веза упућивали људе да пребаце своје “инвестиције” на међународне банковне рачуне повезане са организатором ове групе.

Након тога, група је по налогу организатора затварала ове лажне инвестиционе платфоме и након неког времена поново отварала нове са истим већ разрађеним методом рада.

Шта садржи Уговор о изручењу између САД и Србије

Скупштина Србије усвојила је 15. фебруара 2019. Уговор између Србије и Сједињених Америчких Држава о изручењу, који омогућава екстрадицију држављана који се терете за кривична дела за која је запрећена казна затвора дужа од годину дана.

Уговор се примењује на кривична дела извршена пре и после ступања овог уговора на снагу, али уз дискреционо право извршног органа да одбије изручења у случајевима када су кривична дела почињена пре 1. јануара 2005, уколико нема довољно доказа или у случају да се преступ не третира као злочин у обе земље. Уговор не дозвољава изручење уколико се оно тражи због политичког кривичног дела, а под та дела не спадају убиство, намерно угрожавање физичког интегритета, наношење тешких телесних повреда, киднаповање, теже кривично дело против полне слободе, злочиначко удруживање, као и кривична дела која обухватају постављање, употребу или поседовање експлозива, биолошког, хемијског или радиолошког агенса.

Споразум о екстрадицији је потписан током посете бившег америчког потпредседника Џозефа Бајдена Београду у августу 2016. године. У америчком Сенату усвојен је 26. јула 2018.

Уговор је иначе заменио Конвенцију о издавању криваца закључену између Краљевине Србије и Сједињених Америчких Држава, потписане у Београду, 25. октобра 1901. године и како је наведено у уговору примењиваће се на заостале захтеве сачињене по основу Уговора из 1901. године.

Погледајте шта је о овом „бизнису“ летос причао Срђан Ного: