Прочитај ми чланак

Фриленсери: Нови предлог Владе гори од старог (ТАБЕЛА)

0

Удружење радника на интернету добило је данас од Владе Србије нове предлоге о начину опорезивања, као и отплати пореског “дуга”. Представници овог удружења Миран Погачар и Катарина Павловић оценили су да је овај предлог “чак и мало гори од старог” а спекулације у медијима да Влада нуди отпис дуга за 80 одсто фирленсера назвали “спином и манипулацијом”.

Погачар је у обраћању путем Фејсбука потврдио да су фриленсери данас, два сата након што се та вест појавила у медијима, добили понуду Владе и позив да сутра у 14 часова дођу на преговоре.

 

“То што они нама нуде је чиста катастрофа. Понуда се није побољшала, чак се мало погоршала у односу на претходну. Они говоре да нам излазе у сусрет, а не да то не чине, него нас стављају у још веће проблеме”, рекао је.

Оценио је да је прича о томе како је Влада предложила да се опрости 80 одсто дуга фрилесерима “озбиљан спин”.

“То је лаж, манипулација, без икаквих тачних података. Овде се види како се Влада односи према својим грађанима и сматра да они немају ни трунку памети”, рекао је.

Правница Катарина Павловић показала је табелу у којој је, како је рекла, приказана актуелна понуда Владе у облику укупног пореског оптерећења за фриленсере, које подразумева плаћање старог дуга и текућих обавеза на месечном ниво.

“Онај ко месечно зарађује 200 евра и укупно за годину дана заради 282.000 дианара, не мора да плати уназад ништа, али то заиста није 80 одсто фриленсера”, рекла је Павловић.

Објаснила је да је у предлогу који су добили наведено да ће од 1. октобра месечни неопорезиви део ће бити 18.300 динара и дала конкретне примере опорезивања.

За неког ко зарађује 200 евра месечно, пореско оптерећење би било 2.902 динара, што је 12,3 одсто укупног прихода, па би му остало 20.598 динара.

За неког ко има примање од 500 евра, укупно пореско оптрећење би било 27.088 динара, што је 46,1 одсто укупног прихода, па би остало 31.662 динара.

“То је и даље испод минималне зараде, али то очигледно није брига људи у Влади који су радили ове калкулације”, приметила је Павловић.

За неког ко зарађује 1.000 евра, текућа обавеза, уз стари дуг, износила би 112.572 динара, или 63,9 одсто прихода, па би му остало 63.678 динара.

“Пореско оптерећење са повећањем укупних прихода прогресивно расте и достиже невероватне износе”, објаснила је.

Погачар је након анализе табеле објаснио због чега је актуелни предлог гори од старог.

“Овај предлог је гори јер у њему не постоје нормирани трошкови, који су се кретали од 20 до 50 хиљада у зависности од делатности. Нормирани трошкови умањују пореску основицу за оно што је неком потребно да уложи у свој рад”, објаснио је.

На крају обраћања позвао је све да сутра у 14 часова дођу испред Владе Србије, када ће почети састанак, да пруже подршку.

Удружење радника на интернету је 10. новембра прошле године предало захтеве Влади Србије и Министарству финансија, од којих је основни да се пореска контрола ових прихода не врши за период уназад, и да се с тим почне тек кад се уреди законски статус ове категорије радника и усвоји одговарајући порески модел.

Преговори између представника радника на интернету и Владе Србије почели су 15. јануара и трајали три недеље. Окончани су након што је Влада изнела предлоге који су фриленсери оценили као неприхватљиве.