• Почетна
  • ДРУШТВО
  • Фондације Дивац планира да окупи милион Срба који би дали по 12 евра годишње за помоћ Тиршовој
Прочитај ми чланак

Фондације Дивац планира да окупи милион Срба који би дали по 12 евра годишње за помоћ Тиршовој

0

Фондација “Ана и Владе Дивац” покреће пројекат “Милион Срба“ који има за циљ да окупи милион Срба који би дали по 12 евра годишње, а прикупљеним новцем би се помогле установе у Србији, изјавила је Снежана Дивац, председница Фондације.

– Пројекат је намењен свим грађанима Србије који желе да нешто добро ураде… Потребно је само да милион људи на годишњем нивоу донира по 12 евра да бисмо као први пројекат помогли Дечјој болници у Тиршовој улици у Београду. Наш сан је да отворимо хитну помоћ за децу и центар за трансплантацију – објаснила је Дивац у интервјуу за франкфуртске „Вести“.

Овај пројекат је окренут и дијаспори и Снежана Дивац је уверена да ће око ове идеје успети да окупи наше људе у расејању.

Дивац је навела да је почела да се бави хуманитарном радом након што је простор бивше Југославије био захваћен ратом, када је многим пријатељима затребала помоћ.

– До сада смо скућили 350 породица, њих 150 је добило помоћ од „Уникредит фондације“ од 2.000 евра за спровођење бизнис плана. У првих годину дана 90 одсто људи је успело да премаши границу сиромаштва, што само говори о томе колико је мало потребно да се човеку помогне. То су радни људи, домаћини које је живот осакатио ратом и нанео им трауме, због којих су скоро парализовани 15 година седели у неколико квадрата у колективним центрима. А сада сасвим другачије изгледају – испричала је она.

Упитана да ли фондацији помаже држава, Снежана Дивац је подсетила да Влада Србије има своје програме преко Комесаријата за избеглице и да често раде заједно, као и са другим партнером УНХЦР-ом.

– Сваки колективни центар има поверенике који са тим људима раде 15-20 година и познају њихове проблеме. Комесаријат је дао новац за изградњу кућа у оквиру својих пројеката. То су били страшни тренуци када је само у ‘Олуји’ у року од три дана 250.000 људи протерано. Да држава није стала иза њих, не би опстали. Али, мислим да је срамота за све нас што су ти људи после толико година и даље без дома. Посебно ме боли када видим на телевизији где су све паре бачене, покрадене… То је наша срамота – указала је она.

 

( Танјуг )