Прочитај ми чланак

Ево шта ће алкотест показати ако на слави „мало“ попијете

0

Идете на славу где ћете бити окружени породицом, пријатељима, много хране и ... алкохола? Прочитајте колико можете да попијете пре него што седнете у аутомобил и које су казне ако то не испоштујете.

policija-saobracaj2-fonet_f

На основу важећег Закона о безбедности саобраћаја, ово су мере које смете или не смете да пређете када вечерас након славља седнете у кола:

Једина сигурна варијанта која вам неће донети никакву казну или додавање поена је да имате до 0.3 промила алкохола у крви. Тај возач се сматра „лицем у благом степену пијанства“, а санкције следе само професионалним возачима.

Стање „умереног пијанства“ је када је ниво алкохола у крви у распону од 0.31 до 0.50 промила. Следи казна од 5.000 динара.

Следећи степен алкохолисаности по ЗОБС је „средње пијанство“ (0.51 до 1.19 промила). Против возача се у том случају покреће прекршајни поступак. Новчана казна је од 10.000 до 20.000 дин, а добија се и шест казнених поена.

„Тешко пијанство“ је када возач у крви има од 1.2 до 1.6 промила алкохола. Покреће се прекршајни поступак, казна је од 15.000 до 30.000 динара, додаје се 10 казнених поена и следи обавезно задржавање у полицијској станици од најмање 12 часова.

Код великог броја возача у Србији открије се на контроли „веома тешко пијанство“, када је измерена количина алкохола од 1.61 до 2.0 промила! Тада је новчана казна од 15.000 до 30.000 динара, уз 12 казнених поена и такође задржавање возача у полицијској станици најмање 12 часова.

Стање „потпуног пијанства“ значи да је измерена количина алкохола већа од 2.0 промила! У том случају следи 15 дана затвора, 14 казнених поена и обавезно трежњење уз задржавање возача у полицијској станици 12 часова.

Казне и за сувозаче

Ни сувозачи нису „безбедни“, јер ако се покаже да су „цврцнути“ више од дозвољеног, онда возач плаћа казну због тога у износу од 5.000 динара.

Казне за бициклисте

Бициклисти такође нису изузети из ове рачунице, па тако, у зависности од промила алкохола у крви, казна може бити до 10.000 динара.

Казне и за пешаке!

И то није крај, јер уколико нисте возач, већ пијани пешак – и за то постоји казна! Ако вас у видно пијаном стању заустави полицајац на улици, он има право да вам на лицу места уради алкотест и „одокатвно“ пропише казну, јер за пешаке не важи исто правило када је количина алкохола у крви у питању.

Будите одговорни: Ако пијете, идите таксијем

Тако да, лепо се проведите вечерас, али будите и пажљиви када је унос алкохола у питању, или барем вожња након тога.

Уколико знате да сте попили више од дозвољеног (домаћим ракијама ретко ко може да одоли), дајте волан некоме ко није, или се вратите таксијем.

Није само у питању новчана казна и казнени поени, већ живот вас, ваше породице и људи који се са вама возе.

Будите одговоран возач!

 

Mondo