Прочитај ми чланак

Ево које новитете око возачких дозвола могу да очекују возачи од септембра

0

Предложене измене Закона о безбедности саобраћаја ће се ускоро наћи у скупштинској процедури, а поред нових правила за електричне тротинете и привремено одузимање возила, очекују се и промене које се тичу возачких дозвола.

Наиме, прва важна промена јесте да ће бити снижена старосна граница за професионалне возаче, па ће тако бити могуће да се за волан камиона седне и са навршених 18 година. Такође, изменама Закона биће исправљена и једна велика нелогичност, а то је да возачи који имају Б категорију, а који желе положе за мотоцикл морају да добију прво пробну возачку за ту категорију.

Дакле, ако најављене измене буду усвојене у Скупштини, возачима који имају положен возачки испит за АМ или Б категорију, биће издата пуна, а не пробна возачка за категорије А, А1 и А2.

За воланом камиона и са 18 година

Кад је реч о променама које се односе на професионалне возаче, нови прописи би требало да буду помоћ транспортној заједници. Процењује се наиме, да у нашој земљи има 20.000 возача мање од реалних потреба, а податак који посебно брине јесте да је просечна старост запослених професионалних возача у друмском саобраћају чак 55 година!

Сличан проблем имају и много веће државе. Преко 100.000 возача фали Немачкој, док је у Великој Британији тај број још већи, према неким проценема чак 180.000… Зато су надлежни одлучили да снизе границу за добијање дозволе за вожњу камиона и аутобуса као покушај да се заштити општи интерес, односно да се спречи да велики број младих људи овај посао обавља у страним земљама.

Конкретно, граница за Ц, ЦЕ и Д1 категорију биће спуштена са 21 на 18 година, наравно под условом да је кандидат за добијање дозволе претходно добио Сертификат о професионалној компетенцији (ЦПЦ).

За аутобусе, односно категорије Д и ДЕ моћи ће да се добије дозвола са 21 навршеном годином, уз положен испит ЦПЦ, дакле граница је и ту спуштена за три године.

Да ли ће ове промене, које су тражила готово сва удружења превозника донети жељени ефекат, показаће време. Како пишу Половни аутомобили, тренутна ситуација је таква да годишње само 700 возача поднесе пријаву за стицање ЦПЦ сертификата, што је апсолутно недовољно.

Оштрија казна за теретна возила

Имамо још једну важну информацију за професионалне возаче: наиме, уколико најављене измене прођу скупштинску процедуру, биће пооштрена казна за непоштовање знака „обавезан смер“ за теретна возила која су у транзиту кроз Србију.

Ова мера уводи се како би се стало на пут онима који избегавају коришћење аутопута због наплате путарине (износ путарине за теретна возила од Суботице до Прешева тренутно износи 14.470 динара), већ користе путеве нижег реда као алтернативу. Нова казна износиће 50.000 динара, односно 25.000 динара уколико се плати у року од осам дана.