Прочитај ми чланак

Етно кућа по цени од 300 € по квадрату!

0

Министар грађевине Велимир Илић покренуо је акцију пројектовања аутентичне српске националне куће, чија би градња коштала 300 евра по квадрату.

Пројекти би се бесплатно давали грађанима и локалним самоуправама.

Илић је рекао Тањугу да је ових дана заживела идеја о пројектовању српске националне куће и да се у тај посао укључује и Српска академија наука и уметности и многи заинтересовани за тај пројекат.

Министар је казао да би градови и општине то требало да подрже тако што ће давати повољније локације и инфраструктуру истичући да би читаве улице, па и насеља, могли да буду изграђени правим српским кућама, на којима су нам некада завидели у свету.

„То Србија одавно тражи и радим на томе. Направио сам тим људи који се тиме баве“, рекао је Илић наводећи да би опет могли да пласирамо свету оно што је некада било цењено у Европи, „уместо што правимо неке безвезне куће које нису наше“.

Реч је о квалитетно изграђеним старим српским кућама, које су прилагођене нашем поднебљу и потребама.

„Сада имамо један архитектонски бућкуриш. Ако се градови јаве урадићемо пилот пројекте, на пример за градњу 100 српских кућа са пратећим објектима“, истакао је Илић.

Он је напоменуо да су најлепше куће у Србији саграђене у доба Обреновића, као на пример конаци по нашим манастирима.

Илић је казао да би сама градња аутентичне српске куће коштала око 300 евра по квадрату, ако се изузму трошкови који се плаћају локалним самоуправама.

„Наш циљ је да свака породица у Србији добије јефтину кућу“, истакао је министар грађевине и урбанизма.

Илић је казао да изградња социјалних станова у Србији, која је планирана ове године, такође, кошта између 300 и 400 евра по квадрату.

„Нема срећне породице без крова над главом, нити без посла и без тога не можемо причати о наталитету. У Србији има много бескућника и то је шанса за грађевинарство, али ти станови морају бити јефтини“, рекао је он додајући да има пуно локација, али да локалне самоуправе не треба на њима да “зеленаше“.

Поједини градови су, како је рекао, некада бесплатно давали појединим институцијама локације које сада желе да зараде на том земљишту.

Цена стамбеног квадрата у Београду не би смела да буде већа од 800 евра по квадрату, а унустрашњости око 600 евра, нагласио је Илић.

Прави подстицај грађевинарству ће, према његовим речима, бити када грађевинске фирме буду могле да изађу на тржиште са јефтиним становима.

„Мора да постоји Српска развојна банка која би кредитирала јефтиним кредитима и малим каматама такаве послове у грађевинарству и у путној привреди. Са комерцијалним кредитима не може да се преживи“, истакао је Илилћ и додао да грађевинарство не може да “трпи“ камату већу од пет или шест одсто.

То морају да буду посебни кредити, повољни као у пољопривреди, а то би, како је рекао, једино могла да обезбеди Српска развојна банка чије се скоро формирање очекује.

Илић је подсетио да је предлагао да носилац тога буде Поштанска штедионица, која би државним депозитима финансирала повољне кредите.

Грађевинарство је, према њерговим речима, окосница развоја српске привреде, јер су за грађевину везане 24 привредне гране.

Илић је казао да би српско грађевинарство могло да процвета ако би се покренули пројекти за подизање енергетске ефикасности објеката и да би у целој привреди могли да се направе крупни помаци уколико би се више користили алтернативни извори енергије.

Само би подизање енергетске ефикасности могло да упосли између 100 и 200 хиљада грађана Србије, нагласио је министар.

Илић каже да је наша земља богата термалним водама која би могла да се користи за грејање аутопутева и мостова.

„Што се тиче фирми које су варале грађане предложио сам да се у нови закон угради ставка да се свим фирмама, које су превариле грађане на било који начин, трајно одузму лиценце за рад и ти који су имали такве фирме доживотно да не могу да обављају ту делатност“, истакао је Илић.

Он је нагласио да неко ко је пет пута продао исти стан не може више бити на тржишту нити систему станоградње.

(Танјуг)