Прочитај ми чланак

ЕПС доставила предлог Влади да од септембра струја поскупи минимум 15 одсто

0

poskupstruje

Електропривреда Србије је Влади доставила предлог да од септембра струја поскупи минимум 15 одсто, сазнаје “Блиц”.

Премијер Александар Вучић је затражио додатну анализу предложеног поскупљења струје, а од ЕПС-а да хитно почне да сређује стање у предузећу.

– Прво завршите процес корпоративизације фирме, ослободите се вишкова руководилаца и обезбедите да се из Електропривреде не одливају паре, па онда можемо да разговарамо о поскупљењу – затражио је Вучић. Према рачуници премијера, посао корпоративизације може бити готов у наредних месец дана, објашњава извор “Блица” из Немањине.

Уколико Влада прихвати да подржи поскупљење, то би, сазнајемо, могло бити између десет и 12 одсто. Виша цена струје, нажалост, очигледно је неминовност.

– У свим разговорима са међународним финансијским институцијама последњих година дефинисано је да цена струје мора постепено достићи економски ниво. Последице поплава не треба доводити у везу са корекцијом цена струје, јер је то морало да се деси. Поплаве су само додатни разлог да се о поскупљењу говори већ сада – тврди извор “Блица”.

У Влади кажу да је цена струје у Србији најнижа у Европи и на ивици економске цене. Зелена тарифа коју грађани најчешће користе се, чак, продаје по цени испод оне по којој се производи.

– Ако би и повећали цену електричне енергије, то је једна трећина решавања проблема. Не желимо да неефикасност у Електропривреди плаћају грађани, коментар је в.д. директора ЕПС-а Александра Обрадовића на могућност поскупљења струје. Он је и сам више пута захтевао да Влада подржи корпоративизацију предузећа.

– У ЕПС има 13 привредних друштава у којем руководи 600 директора највишег и средњег нивоа управљања и око 50 шефова служби. Јединственим управљањем у пословима финансија, права, ИТ, јавних набавки, људских ресурса и односа с јавношћу годишње би се уштедело 36 милиона евра. Док се не деси корпоративизација ЕПС није могуће урадити процену потребног броја запослених на свим, па и на руководећим местима. Просечна нето зарада на нивоу садашњих 650 руководилаца износи 87.000 динара – објашњавао је више пута в.д. директора ЕПС Обрадовић.

Ипак, први човек ЕПС-а подсећа да је штета од поплава само у рударском сектору око 100 милиона евра, а да је ЕПС, осим директне штете од поплава, принуђен и да увози струју што представља додатно оптерећење.

– Одлука о повећању цене струје зависиће од средстава која буду опредељена – закључује Обрадовић.

Како сазнајемо, в.д. министра финансија Душан Вујовић не противи се, у начелу, благом поскупљењу цене електричне енергије. С друге стране, како нам је потврђено, он инсистира да се корпоративизација ЕПС-а спроведе у што краћем року, али и да се обезбеде уштеде.

– Само повећање цена струје без професионалног и одговорног менаџмента нема смисла. Више цене би остале без ефекта и биле употребљене за повећање плата које су и сада превисоке – коментар је министра Вујовића.

(Блиц)