Прочитај ми чланак

ДРЖАВО ПОКРЕНИ СЕ – после хладноћа стижу поплаве!

0

Због отапања великих количина снега са Алпа цео Балкан ће бити у ризику од изливања река и појаве клизишта.

За само десетак дана температуре ће из дубоког минуса скочити у дебели плус, а разлика од невероватних 30 степени, осим до озбиљних здравствених проблема, могла би да доведе и до – поплава.

Сви се и даље сећамо стравичних слика из маја 2014. године, када су поплаве уништиле велики број домова и опустошиле градове кроз које су протутњале. Зато нам се данас леди крв у жилама и на саму помисао да тако нешто може да се понови.

А како ствари стоје, ако се обистине предвиђања метеоролога, сличан сценарио је и те како могућ. На то су упозорили и метеоролози Акјуведера истакавши да ће због отапање великих количина снега са Алпа цео Балкан бити у ризику од изливања река и појаве клизишта.

Метеоролог Ђорђе Ђурић каже да је ових дана нападало много снега у Србији, посебно на планинама, а да се већ од петка очекује нагли пораст температуре до 15 стешени који ће довести до брзог топљења снежног прекривача.

– Како температура од петка буде расла, снег ће прелазити у кишу. А много је снега на планинама, не само код нас него и у Хрватској, на Алпима, у Словенији. Топљење снега довешће до раста река, а киша ће додатно утицати на већи ниво воде – каже Ђурић.

Он објашњава да у наредним данима не треба да бринемо, али да дефинитвино треба бити на опрезу.

– Ако све крене нагло да се топи у Србији, мањих поплава ће бити сигурно, а најугороженији ће бити брдско планински потоци. Са друге стране, ако топљење крене од Алпа, подићи ће се и ниво великих река, што би могло да доведе и до озбиљнијих изливања – објашњава саговорник портала Телеграф.рс.


Колико је важно не игнорисати опасност од поплава и бити на опрезу и много пре него што се седе. Пре четири године циклон „Тамара“ сручио се над Србијом, Босном и Хрватском. Проглашено је ванредно стање у целој земљи, из бујица је евакуисано на десетине хиљада људи у чијем је спасавању учествовало око 6.000 припадника војске и полиције, 1.600 припадника ватрогасно-спасилачких јединица, а само у Београду се за акцију спасавања пријавило 12.500 младих људи.

Штете од мајских бујичних поплава Колубаре, Тамнаве, Пештана, Баричке реке, Јадра, Деспотовице, Чемернице, Лугомира, Турије…процењују се на 1,6 милијарди евра.