Прочитај ми чланак

Држављанство штити Олбрајтову од суда! (Видео)

0

Пошто су јој прошлог месеца покварили промоцију књиге у Прагу, чешко удружење „Пријатељи Срба са Косова“ поново покушава да загорча живот својој сународници Мадлен Олбрајт, тужећи је суду због тога што им је рекла „одвратни Срби“.

Да ли Олбрајтова може да буде осуђена за вређање Срба?

Активисти овог удружења поднели су у уторак против некадашње државне секретарке САД у администрацији Била Клинтона пријаву за кривично дело вређања народа, расе, етничке или друге групе, према члану 355. Кривичног закона Чешке. Из прашког тужилаштва је за агенцију АФП потврђено да су примили кривичну пријаву чешког удружења, али нису желели додатно да је коментаришу.

Олбрајтова је изазвала реакцију коментаром на потписивању својих мемоара „Прашка зима“ у књижари „Неолуксор“ у Прагу. Како преноси агенција Бета, активисти су пред њу уместо књиге поставили да им потпише плакате који оптужују САД, НАТО и Олбрајтову за злочине против Срба у Хрватској, Босни и Херцеговини, на Косову и током бомбардовања СР Југославије 1999. године и плакат о њеним пословним активностима у приватизацијама на Косову.

У кошкању са обезбеђењем књижаре, активисти су викали Олбрајтовој да је „крвава баба“ и „балкански касапин“, оптуживали је за ратне злочине, а она је викала на њих да оду и на крају казала: „Ви сте одвратни” и додала „одвратни Срби“.

Полиција, коју је обезбеђење позвало, саопштила је да су на месту догађаја проверили да није било никаквог преступа ни разлога за истрагу. Режисер документарног филма „Отето Косово“ и потпредседник удружења „Пријатељи Срба“ Вацлав Дворжак није мислио тако и полицији је поднео пријаву против Олбрајтове.

„Било какво ширење етничке мржње из уста бивше политичарке на високом положају, која се изразито ангажовала у интервенцији НАТО-а у балканском сукобу, оцењујемо као израз цинизма и непоштовања свих жртава“, наводи се у саопштењу „Пријатеља Срба на Косову“.

Колико ће се овај случај озбиљно третирати и да ли ће се узети у разматрање с обзиром на америчко држављанство тужене? Бивши судија Врховног суда Србије Зоран Ивошевић каже да је битно да је тај поступак покренут.

„Ако њено америчко држављанство може да је спасе те неприлике, то ће онда бити на срамоту Америке и њеног држављанства, а не на срамоту оних који су то покренули“, навео је Ивошевић за „Политику“.

Он је додао да све до сада што се догодило указује да је заиста реч о држави која поштује владавину права. А да ли ће везе Мадлен Олбрајт, које нису безначајне, утицати на то или неће, зависи од међународних односа и међународног права и евентуално обавеза Чешке према иностраним држављанима, односно Американцима.

„Мислим да би она требало да буде кажњена. Наравно, то неће бити затвор, али може да буде нека новчана казна. Било која санкција ће значити да је она направила озбиљну грешку и значиће да убудуће треба да води рачуна шта говори“, истакао је Зоран Ивошевић.

Да ли ће овај случај у Чешкој личити на наш покушај суђења Олбрајтовој и највишим званичницима НАТО и земљама НАТО у септембру 2000. године? Подсетимо, тада је Окружни суд у Београду (у одсуству) осудио Мадлен Олбрајт, Била Клинтона, Жака Ширака, Тонија Блера, Герхарда Шредера, Веслија Кларка, Хавијера Солану и још неколико функционера на по 20 година затвора због агресије на СР Југославију. Касније је та пресуда поништена.

Ивошевић је истакао да то није било озбиљно суђење него позориште, односно ружење судске власти.

„То није упоредиво. Ово у Чешкој за сада изгледа озбиљно и импонује због озбиљности тог њиховог судства. Јер та жена је позната, Чехиња је, дошла је да представи своју књигу и доживела је што је доживела. Да је то била другачија земља, она не би имала никакве неприлике. У неприлици би били они који је сада туже“, закључио је Ивошевић.

 

(Политика)