Прочитај ми чланак

ДРАГОЉУБ ДРАЖА ПЕТРОВИЋ: Белешке Чарлса Дарвина из Србије

0

Пет доказа да човек и мајмун имају заједничког претка, а могуће и заједничког потомка

Чарлс Дарвин укрцао се 1831. на брод „Бигл“ и тако је започело једно од најпознатијих путовања око света. Тада је имао само 22 године. Дарвин је запазио да на острву Галапагос постоје јединствене врсте корњача, америчког дрозда и зеба. На сваком од многобројних острва, врсте су се разликовале по изгледу и начину исхране, а биле су и знатно другачије од сличних животиња са копна. Та опажања натерала су Дарвина да постави питање: „Да ли постоје родбинске везе између различитих врста?“

– Има родбинских веза, гарант! – прибележио је Чарлс Дарвин у свој тефтер када је око 180 година касније обишао Србију и утврдио да на том простору не постоје јединствене врсте корњача, америчког дрозда и зеба, али постоји јединствена врста људи која доказује не само да човек и мајмун имају заједничког претка него да човек и мајмун имају и заједничког потомка.

ДОКАЗ БРОЈ ЈЕДАН: Чим је стигао у Србију приметио је занимљив феномен – агресивна вожња и понашање само једног возача може да изазове ланчану реакцију, па и други учесници у саобраћају почињу да се понашају на исти начин откривајући своје право порекло.

– Како то возиш, мајмуне један?! – ту реченицу најпре узвикне кроз отворен прозор први возач, а онда и други возачи отварају прозор, истурају руку напоље са средњим прстом подигнутим увис и сваки понаособ понавља реченицу коју је изговорио онај први возач уз извесне допуне: „Како то возиш мајмуне један, ј… те онај мајмун који ти даде дозволу.“

„Ово доказује“, написао је Дарвин, „да међу Србима постоје ситуације где се исказује припадност колективу, али је обавезно подсећање на заједничко порекло које се манифестује отварањем прозора на возилу, истурањем средњег прста и помињањем истих предака. То, рецимо, нисам приметио на Галапагосу, где ниједна зеба, корњача или дрозд нису једно другом рекли: ‘Мајмуне један, ко ти даде дозволу!?’ Можда је разлог томе што на Галапагосу није развијена саобраћајна инфраструктура, а овде се развија све више“, записао је Дарвин.