Прочитај ми чланак

Добој после катастрофе

0

doboj-poplave

(Глас Русије)

У Добоју више нема опасности од поплава, а река Босна се је повукла у своје корито. Број жртава још није до краја утврђен, а званичан податак је да је до сада настрадало 20 особа. Најтежи дио посла тек предстоји јер временске прилике опет нису наклоњене, јер јуче, данас и наредних дана се очекује топло време, што никако не иде на руку због дезинфекције читавог града.

Из Епидемиолошког центра су саопштили да ситуација није повољна. Топло време, велики муљ, угинуле животиње представљају велику опасност од заразних болести. У зависности од позиције у граду, поплаве су достизале висину и до шест метара. Блато по улицама је око десет центиметара, а на зеленим површинама много веће.

Становништво, што је веома битно, солидарно и са великим оптимизмом, достојанствено уклања последице поплава. Из зграда, кућа и осталих поплављених објеката се уклањају намештај и уништене ствари. О томе колико је био јак талас поплаве говоре и аутомобили који су се усљед водене стихије зауставили од дрво или зграду, преврнути киосци. Град је пун блата и муља који је нанео поплавни талас. Блато се налази и у свим поплављеним објектима и на улицама. У неким деловима града су екипе за дезинкфекцију и иду од објекта до објекта.

У згради Општине Добој је пункт за прихват помоћи која долази са свих страна. У истовару су ангажовани ђаци, студенти и остали добровољци. Одатле се помоћ одвози на потребне локације. Кола хитне помоћи такође развозе храну.

Једино, што није на завидном нивоу је то, јер се у граду не види механизација која би одвозила отпад који су грађани изнели, нема цистерни за сапирање блатњавих улица, а на путевима према Добоју се може видети више десетина паркираних камиона, машина и свих врста возила која би могла да се користе у отклањау последица. Подсећамо, на територији целе Републике Српске је проглашена ванредна ситуација, али многи који би требали, бар имаоци тешке механизације се не понашају у складу са тим, односно нису уступили своја возила за потребе уклањања последица поплаве. Такође што није урађено, а било је од велике важности за комуникацију становништва је то, да се мобилни оператери нису сетили да у угроженим местима пусте бесплатне импулсе за телфонску комуникацију јер знатан број становништва није могао да допуни телефон и нису имали „кредита“ на телефонским картицама како би обавестили да им је потребна помоћ или неке друге важне информације. Стога неки потребни и основни задаци у тренутку ванредне ситуације у Републици Српској нису били на нивоу.

Граду и становништву су тренутно најпотребније маске, рукавице, дезинфекциона средства свих видова, храна за бебе, пелене, вода и храна.

Оно што је најбитније сада за Добој јеодвоз крупног отпада из града, потом сапирање улица, дезинфекција кућа, станова и осталих објеката како би се избегло евентуално појављивање заразних болести, а што би се морало урадити у најкраћем могућем року.

Становници читаве Републике Српске се солидаришу са становницима Добоја и редовно се шаље помоћ. Велики број пунктова за примање и дистрибуцију помоћи се налази у сваком граду и општини, те се помоћ шаље свим угроженим местима.