Прочитај ми чланак

Детаљна прогноза за зиму: Три хладна периода нам доносе снег, ево кад креће први

0

Метеоролог Иван Ристић је истакао да Србију, ове зиме, очекују три хладнија периода, а први хладнији период стиже већ око Нове године, најкасније до Божића.

Метеоролог Иван Ристић дао је детаљну временску прогнозу за предстојећу зиму, у којој нас, како каже очекују три хладнија периода која ће нашој земљи донети снежне падавине. Како је истакао, време током наредне зиме биће условљено дешавањима везаним за поларни вртлог.

„У току зиме поларни вртлог ће мењати свој интензитет и у тренуцима кад буде слабији, део артичког ваздуха ће побећи из њега и спустити се далеко на југ доносећи јаче захлађење и снег. Положај циклона који ће се формирати на границама топле и хладне артичке масе погодоваће обилнијим снежним падавинама у појединим деловима наше земље“, истиче метеоролог Ристић и додаје да ће ове зиме бити три хладнија периода који ће донети захлађење и снег Европи али и нашој земљи.

Према прогнози метеоролога Ристића, први хладнији период стиже већ око Нове године, најкасније до Божића.

„Тај хладни период потрајаће око 20 дана, тако да ће добар део јануара бити прави зимски са доста снега. То ће уједно бити и најхладнији део године. У данима са снежним покривачем и ведрим ноћима очекује се слаб и умерен мраз од -10 до -5 степени. На висоравнима јак мраз и до -20, максимална температура око 0 степени“, каже Ристић за Информер и додаје:

„Затим са јачањем западног струјања крајем јануара следи пораст температура и топљење снежног покривача у нижим али и планинским пределима испод 1.500 метара надморске висине. Ујутру понегде слаб мраз док ће највише дневне температуре бити између 10 и 15 степени. У топлијем периоду дуваће слаб и умерен јужни ветар“.

Следећи, други хладнији период почеће око 10. фебруара и он ће трајати краће, од седам до 10 дана, али ће донети такође пуно снега и формирање снежног покривача.

„У фебруару ћемо имати 10 хладних дана, који ће бити праћени снежним падавинама, а након тога следи отопљење. Температура ће се кретати у просеку између 15 и 20 степени“, каже метеоролог Ристић.

Трећи и последњи озбиљнији продор хладног артичког ваздуха биће у првој декади марта.

„У марту треба споменути јачање сибирског антициклона према нашој земљи и јаку кошаву у кошавском региону. Након веома хладног почетка марта, већ од друге половине месеца очекују се праве пролећне температуре које ће прелазити 20 степени“, истакао је Ристић.

Иако ће генерално зима опет бити нешто топлија од просека, биће доста правих зимских дана са снегом, мразом и ниским температурама. У хладнијим периодима се очекује много падавина, углавном снег. У нижим пределима се ове зиме очекује око 20 дана са снежним покривачем. Зиме које смо имали у прошлом веку имале су просечно 30 дана са снежним покривачем, тако да је овогодишни број нешто мањи.

Шта је поларни вртлог

Поларни вртлог је перзистентна зона ниског притиска великих размера, пречника мањег од 1.000 километара, која ротира у смеру супротном од казаљки на сату на Северном полу, и у смеру казаљки на сату на Јужном полу (у оба случаја се назива циклон), тј. оба се поларна вртлога окрећу на исток око полова. Подножја два поларна вртлога налазе се у средњој и горњој тропосфери и протежу се у стратосферу. Испод тога лежи велика маса хладног, густог арктичког ваздуха.