Прочитај ми чланак

Данас обиљежен Дан уласка српске војске у Бањалуку 1918. године

0

dan_ulaska_srpsek_vojske

Служењем парастоса погинулим српским борцима у Првом свjетском рату у бањалучком храму Свете Тројице и полагањем вjенаца, данас је обиљежен Дан уласка српске војске у Бањалуку 1918. године.

Помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић истакао је да је Први свјетски рат обиљежило херојство српске војске.

“Рат је почео великом побједом српске војске на Колубари, која је поразила далеко надмоћнијег непријатеља, а завршио се исто тако једном великом херојском побједом на Солунском фронту”, рекао је Милуновић.

Он је подсјетио да је српска војска била далеко слабије наоружана и малобројнија, али да је успјела да порази јачег непријатеља, те је пробила Солунски фронт и у снажном налету, за само 45 дана, напредовала 500 километара.

“Српска војска је 1. новембра ослободила Београд, а 21. новембра Бањалуку, и послије 415 година турске владавине и 40 година владавине Аустро-угарске, донијела слободу овим просторима”, нагласио је Милуновић.

Он каже да је аустроуграска окупација била погубна за српски народ, који је након завршетка турске власти очекивао побољшање положаја, што се није десило.

“Данас се покушава прекројити историја, па се од тог агресора жели направити жртва. Данас покушавају да атентат на аустроугарског престолонасљедника Франца Фердинанда прикажу као терористички акт. Ако је Аустро-угарска овдје била окупациона сила, како може слободарска тежња да представља терористички акт?”, упитао је Милуновић.

Он је упитао да ли би атентат на Хитлера, у окупираној Француској, у Другом свјетском рату, био терористички акт.

Градоначелник Бањалуке Слободан Гаврановић рекао је да се овај град и данас присјећа оних који су 1918. године на ове просторе донијели слободу од вишевјековне окупације.

“На данашњи дан је потписан и Дејтонски мировни споразум, којим је утемељена Република Српска, а на нама је да сачувамо ту тековину”, рекао је Гаврановић.

Предсједник Републичког удружења потомака и поштовалаца ратних добровољаца 1912-1918. године Владимир Шеварика поручио је да је 21. новембар један од најсветлих датума, не само Бањалуке, него и српског народа на овим просторима.

“Бањалука је тада, након петовјековног ропства, први пут дочекала слободу, након чега је доживјела невјероватан процват у културном, политичком, привредном и економском развоју”, подсјетио је Шеварика.

Вијенце на спомен-обележје жртвама велеиздајничког процеса на гробљу “Свети Пантелија” положили су изасланик предсједника Српске, делегације Владе, Народне скупштине, Генералног конзулата Србије у Републици Српској, Удружење потомака и поштовала српских добровољаца од 1912. до 1918. године, Борачка организација Српске, те друга бројна удружења и организације.

(БЛ – јавност)