Прочитај ми чланак

ДАЈ 500 ДИНАРА да би видео резултат пријемног!

0

Упис на факултете изискује бројне, често и неоправдане трошкове за студенте. Кошта и жалба на резултате пријемног. И даље плаћање "крштенице". Полагање кошта између 3.000 и 14.000 динара

БУДУЋИ бруцоши који мисле да су током прегледања „закинути“ за бод или више, морају да појединим факултетима да плате како би истерали правду. На Учитељском у Београду, на пример, 500 динара кошта увид у документацију, а још 1.000 динара ако хоће да се жале. Факултет организационих наука жалбу наплаћује 1.000 динара, али враћа новац ако се испостави да је кандидат у праву.

Жалбе су тек један од трошкова који сачекају свршене матуранте када први пут кроче на факултет. Да би уопште полагали пријемни то их кошта између 3.000 и 14.000 динара, а већина факултета ту услугу наплаћује од 6.000 до 8.000 динара. Након тога буџетски плаћају и упис, а самофинансирајућима је тај трошак урачунат у школарину.

Анализа прошлогодишњег уписа на Универзитет у Београду показала је да је више од половине кандидата пријемни полагало на бар два факултета. Они су, дакле, морали да плате и две пријаве. У свим уписним роковима прошле године била су 22.142 кандидата. Ако би просечна цена полагања пријемног била 6.000 динара – само београдским факултетима је за ову услугу уплаћено готово 133 милиона динара.

За неколико дана почеће уписи на факултете, а будући бруцоши имаће још један сувишан, мада не тако велики трошак. Мораће да обезбеде извод из матичне књиге рођених или бар тако пише у упутствима за упис мање-више свих факултета.

Још прошле године, након јунског рока, Министарство просвете послало је факултетима допис да од кандидата не смеју да траже податке који су садржани у личној карти, већ да морају сами да их обезбеде. Међу те податке спада и извод из матичне књиге рођених. Тада је наведено да службеник који одбије студента зато што нема „крштеницу“ може да буде кажњен. Међутим, исто правило остало је да важи и ове године. Истина, ни факултети нису у међувремену добили значајну помоћ државе како да ефикасније набаве потребне документе. Тек недавно, прошле недеље, на ФОН-у је представљен поступак „Уписа на факултет“ и рада е-ЗУП-а, захваљујући коме државне институције могу да приступају подацима из личне карте.

– Нови сервис засада ради само на нашем факултету и кандидатима ће знатно олакшати упис – каже за „Новости“ проф. др Милија Сукновић, декан ФОН-а. – Службеници сада могу да приступе једноставно подацима, уз поштовање заштите података о личностима.

У Министарству државне управе и локалне самоуправе објашњавају да је план да од наредног уписног рока сви факултети почну да користе е-ЗУП и по службеној дужности прибављају изводе за будуће студенте.

ИЗВОДИ – 22 МИЛИОНА

ПОДАЦИ Министарства државне управе и локалне самоуправе кажу да се годишње само на извод из матичне књиге рођених, ради уписа у вртић, школу или факултет, потроши више од 22 милиона динара. Један извод кошта 60 динара, а сваке године ради уписа у неку васпитно-образовну установу затражи га око 370.000 грађана.