Прочитај ми чланак

ДА ЛИ СТЕ ПРИМИТИВНИ АКО СЕ ИЗУВАТЕ У ГОСТИМА? Ево шта кажу бонтон и хигијена

0

Данас је то можда изузетак, али у неким азијским, скандинавским и европским земљама је и даље правило

Неретко се дешава да се наши гости изувају у ходнику или пред вратима, али има и оних гостију који мисле да је то некултурно. Било како било, та ситуација може бити јако непријатна и за госта и за домаћина, па ћемо због тога покушати да разрешимо вечну дилему – изување обуће када негде одлазите у госте или не?

Традиција изувања пред вратима вуче порекло из источањачких земаља, где је апсолутно незамисливо ући у кућу са ципалема на ногама. То се односи и на сопствену, али и на туђу кућу. Источњачки народи верују да ако се гости не изувају пред вратима, за собом остављају негативну енергију. Бити обувен у кући, у Јапану, значи непоштовање домаћина, а овај обичај се поштује и у неким скандинасвким земљама, у Турској, у Лондону, Берлину, Риму и многим другим крајевима света. У Србију је овај обичај дошао из Турске, где је потпуно уобичајено да у кући ходате боси, јер се на подовима седи, једе и пије.

Ипак, ако сте у Паризу, Лондону или Риму, боље је да се не изувате пред вратима домаћина. Изување обуће се сматра недоличним и увек имајте на уму да је тамо јако важно и какву обучу носите, јер ће је домаћини увек добро одмерити. Зато ако намеравате да некога посетите у овим градовима, обујте своје најбоље ципеле и заборавите на изување.

Мишљење да се не треба изувати пред вратима домаћина потиче од времена када су се гости примали у салонима и просторијама које су биле намењене искључиво за то. Такве просторије обично нису биле опремљене теписима и биле су намењене окупљању великог броја гостију, али блиске особе које су примане у „интимне“ делове куће су ипак морале да се изувају.

Ако се посматра са стране хигијене, изување је неопходно, без обзира о чијој се кући ради – туђој или својој. Домаћини најчешће имају наменске папуче за госте па их обујте ако вам је потребно нешто на ногама, али као што не прљате своју кућу, не би требало да прљате ни туђу.

Једно америчко истраживање је показало да ношењем ципела у свој дом уносите много више прљавштине и бактерија опасних за здравље него што то мислите. Студија Универзитета у Аризони је пронашла чак 421.000 разних бактерија на ципелама. Колиформна бактерија која служи као индикатор нивоа чистоће хране и воде (присутна је у измету) пронађена је на ђону 96 процената ципела.

Бактерија „Еcherihia coli“ је пронађена на 27 одсто ципела заједно са још седам врста бактерија, укључујући „Клебсиеллу пнеумониаеу“ која може изазвати инфекцију мокраћовода и „Серратиу фицариу“ која може изазвати инфекције дисајних путева.

Када је реч о преношењу бактерија са ципела на подове у топлом дому, истраживање је показало да ходањем у ципелама можете да пренесете од 90 до 99 процената бактерија. Студија Универзитета у Хјустону је дошла до закључка да се на 39 одсто ципела налази бактерија „Цлостридиум диффициле“, отпорна на бројне антибиотике, а може изазвати разне проблеме са здрављем укључујући дијареју.

Сви ти подаци говоре у прилог закључку да бисте, чим крочите у свој дом, требали да изујете ципеле. А као што пазите на свој дом, требало би да пазите и на дом онога ко вас прима у госте. Када се постави питање бонтона, без сумње, изување није по правилима културе, али можда је ипак боље заобићи једно правило лепог понашања и мислити на здравље домаћина који вас прима у госте – у преводу, у чију год кућу да идете, обавезно се изујте.