Прочитај ми чланак

Да ли је могућа пуна плата за све труднице?

0

Да би се проблем системски решио неопходно донети измене Закона о здравственом осигурању и обезбедити 3,5 милијарди динар у буџету

Попут будућих мајки у Београду, све жене у Србији које су на трудничком боловању добијаће пуну плату уместо садашњих 65 одсто уколико буде усвојен амандман Партије уједињених пензионера Србије на предложени републички буџет за наредну годину.

Предвиђено је да се у те сврхе затражи увећање од 3,5 милијарди динара у буџету како би ова иницијатива била остварена, али како у изјави истиче Милан Кркобабић, потпредседник ПУПС-а, ту бројку треба узети са опрезом:

– Не можете прецизно знати колико ће жена користити трудничко боловање и на колико месеци, али смо урадили процену узимајући у обзир издвајања која у те сврхе даје град Београд, што је годишње седам-осам милиона евра. На основу тога, верујемо да би увећање које смо тражили било довољно за целу републику.

Кркобабић истиче да ће се тиме труднице у Србији бити у равноправном положају, јер тренутно само у Београду и неким локалним срединама добијају пуну плату што им обезбеђује локална самоуправа:

– У свим другим местима оне су практично кажњене са 35 одсто мањом платом. Овај амандман је и наш допринос Стратегији за повећање наталитета која је усвојена 2011. године. То је тек један мали, али неопходан корак. Следећи би био доношење измена Закона о здравственој заштити како би овај проблем био системски решен. А да не говоримо о мерама какве постоје у Француској, на пример, где мајке које имају троје или више деце раније одлазе у пензију.

Министарство здравља подржава предлог да се из средстава буџета Републике Србије обезбеде додатна средства, како би се женама које су привремено спречене за рад због болести или компликација у вези са одржавањем трудноће обезбедила накнада зараде у пуном износу.

„У циљу реализовања овог предлога, Министарство здравља предложиће измене и допуне Закона о здравственом осигурању”, наводе у овом министарству. Тренутно законско решење предвиђа 65 одсто плате као накнаду за жене које су на боловању због одржавања трудноће. У Министарству здравља додају и да се према подацима Института за јавно здравље Србије годишње обави у просеку 70.000 порођаја.

Мера је популистичка јер се односи на мањи број жена, сматра економски аналитичар Горан Николић и указује да је много више незапослених жена и многе због тога одлажу рађање. Он истиче да се поново помаже онима који имају више уместо да помоћ оде онима којима је то потребније:

– Прошле године било је око 65.000 порођаја, ако од тог броја одузмете труднице у Београду, које већ добијају пуну плату, и незапослене, ова мера конкретно се односи на можда око 40.000 жена. Ако већ може да се обезбеди 3,5 милијарди динара у буџету за те сврхе зашто та средства не би била искоришћена да се помогне незапосленим трудницама или онима које су изгубиле посао, а њих има далеко више? Оне не примају никакву помоћ државе, а запослене труднице ипак имају 65 одсто плате. Наравно, најбоље би било обезбедити средства и за једне и за друге, али за то нема пара.

Николић сматра и да би требало радити на подстицању рађања другог детета будући да је то кључно за наталитет. Једно од решења које сматра добрим, а које не би захтевало никаква додатна средства било би да се смањи породиљско одсуство за прво дете, а повећа за друго.

 

(Политика)