Прочитај ми чланак

Нова кампања Српског покрета Двери „Једна је мајка“ представљена у Београду

0

Данас је у просторијама Аероклуба у Београду представљена нова кампања Српског покрета Двери под називом „Једна је мајка“, која за циљ има обнову свих породилишта у Србији, као и побољшање услова у њима за труднице, породиље и бебе. Данашњи догађај је имао и хуманитарни карактер и сва прикупљена средства биће прослеђена породилишту у Нишу.

Овом приликом, окупљенима се обратио председник Српског покрета Двери Бошко Обрадовић, који је рекао следеће: „Српски покрет Двери је настао као политичка организација породичних људи која је као свој политички циљ поставила да породица поново дође на прво место у нашем друштву и држави. За ових 12 година од када смо ушли у политику имали смо више креативних изборних и других кампања, али лично сматрам да смо са овом новом кампањом успели да објединимо све најважније поруке из нашег програма. Породилишта морају постати хотели са пет звездица, труднице, породиље и новорођенчад морају имати најбољу могућу здравствену услугу и негу, а интерес породице мора бити у центру свих јавних политика. Повратак породици решење је свих наших проблема.“


Координатор кампање „Једна је мајка“ Сања Вујановић је истакла: „Наша кампања Једна је мајка на самом почетку придобила је огромну подршку грађана, а власт принудила да интервентно издвоји 900 милиона динара за обнову породилишта у Нишу где је стање катастрофално. Обратили смо се свакој општини, покрајини, сваком надлежном министарству са конкретним решењима како да планирају буџете и олакшају мајчинство и родитељство бесплатним уџбеницима, превозом, ужином, указали смо на права трудница и породиља која се у Србији нажалост не поштују. Ову кампању ћемо водити све док се не обнови свако породилиште, а свака трудница, породиља и дете не добију гарантована права, социјалну заштиту и финансијску помоћ каква им припада.“

Народни посланик и потпредседник Двери Тамара Миленковић Керковић, која иначе долази из Ниша, казала је следеће: „Народној скупштини Републике Србије предали смо Декларацију о правима трудница и породиља, захтевајући примену свих већ постојећих уставних, законских и ратификованих међународно-правних норми о правима жена током трудноће и након порођаја – права на информисање, на бесплатну здравствену негу и квалитетну исхрану током трудноће и порођаја, право да због трудноће жена не буде дискрининасана на послу, да радно време буде прилагођено мајчинству, да информисано доноси одлуке о свом и здрављу бебе, право на достојанство и приватност током и након пороиђаја, на светињу права новорођенчета да буде са својим родитељима, осим када је занемаривање доказано. Наша петиција „Једна је мајка“ има већ хиљаде потписа са улица свих градова у Србији, као и на свим друштвеним мрежама, а подршка грађана је неподељена.“

Председник Женске снаге Двери Драгана Милићевић је поручила: „Наш приоритет јесте борба против насиља, хуман и безбедан порођај и сигуран посао за све жене. Стога је Женска снага Двери поднела Препоруку Влади о превенцији насиља у нашем друштву, покренуле смо кампању Једна је мајка и Иницијативу Влади да недеља буде нерадан дан и у приватном сектору. Нерадна недеља је важна за све наше породице, али и за мајке које немају коме да оставе децу на чување јер вртићи недељом не раде. Нерадна недеља је пракса у многим земљама Европе. У Немачкој, Шпанији, Мађарској, Грчкој Аустрији, а од недавно и у Словенији, Македонији, Хрватској и Црној Гори па се поставља питање зашто то не може да буде примењено и у Србији.“

На крају овог догађаја обратила се и госпођа Јелена Милетић, мајка шесторо деце: „Као породица, променили смо пет Влада. За то време никада није било лако, али сав напор и борба за децу се увек стоструко љубављу враћају. Из личног искуства знам да је много захтевније одгајати једно или двоје деце, док се са сваким новим дететом лакше и брже превазилазе сви изазови које родитељство носи. У вишедетним породицама је лакше децу научити самосталности, одговорности, дељењу, поштовању других, јер усмерени једни на друге они практично примењују све што их учимо о међуљудским односима и лакше прихватају изазове које живот и одрастање доноси, па је самим тим и родитељима лакше.“