Прочитај ми чланак

ДА ЈЕ БРЖЕ ГУРНУ У ЦЕВ И УНИШТЕ: Власт ставила Ракитску реку под хипотеку!

0

Село Ракита летос је постало симбол отпора, када су мештани, уз помоћ неколико стотина активиста, оштетили цеви за погон мини хидроцентрале на тамошњој Ракитској реци. Ова борба против инвеститора и сабијања реке у цеви траје већ годинама.

„Све је почело тако што је држава ставила Ракитрску реку под хипотеку и то је јавно доступна информација и документ“, објашњава за Нова.рс Александар Јовановић Ћута, један од вођа покрета Одбранимо Реке старе Планине. О томе постоје трагови у катастру непокретности.

Izvor: Katastar

 

Судећи по подацима Републичког геодетског завода, држава је Ракитску реку ставила под хипотеку 2017. године.

Покрет Одбранимо реке старе планине летос је организовао акцију у којој је учествовало на стотине мештана и активиста. Они су рукама, крамповима и бушилицама онеспособили цеви. Ипак, по свему судећи Ракитска река је поново у опасности.

“Ракитској реци прети нестанак, зато што држава не поштује решења и законе које је сама донела. ЕПС инвеститору Горану Белићу даје дозволу за прикључење на електромрежу и питање је дана када ће он поправити цеви које смо му онеспособили и пустити у погон мини хидроелектрану ‘Звонце’, што значи нестанак Ракитске реке. Наша је обавеза да то не дозволимо, по било коју цену. Према томе, ускоро ћемо објавити датум поновног окупљања у Ракити и протест испред Владе, да то спасавамо како знамо и умемо”, упозорава Ћута.

Он подсећа да је једини захтев да се поштује закон и спроведе оно што пише у решењима. То би, тврди он, требало да спречи даљи наставак радова на Ракитској реци.

“Уколико држава и надлежне институције то не буду спровеле, спровешћемо поново ми. За све евентуалне последице институције ће сносити одговорност”, поручује саговорник.

Он наводи да је коначно стигао позив на разговор и од председнице надлежне општине Бабушница Иване Стојичић.

“Ми немамо шта да договарамо, ни да преговарамо, све јасно пише у решењима. Оно на чему ћемо ми инсистирати је да изађемо на терен и да обиђемо објекат. Покренут је и поступак обарања грађевинске дозволе. На све стране имамо поступке и процедуре, али све то ништа не значи, с обзором на то да инвестиртор Белић планира да Ракитску реку стрпа у цев”, забринут је Јовановић.

Наш саговорник каже да је покушао да ступи у контакт и са министарком за заштиту животне средине Иреном Вујовић, али није успео.

“Позивамо људе да се спреме и да се поново окупљамо у Ракити. Ми немамо другог избора”, објашњава наш саговорник.